Komisja rolnictwa: jakie zmiany w programie zwalczania ASF?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Komisja rolnictwa: jakie zmiany w programie zwalczania ASF?

07.04.2022autor: wk

Jeszcze dzisiaj może zapaść decyzja o zdjęciu w kolejnych powiatach obostrzeń związanych z wystąpieniem ASF. Komisja rolnictwa zapowiada także kolejne zmiany w programie walki z pomorem.

Podczas posiedzenia komisji rolnictwa i rozwoju wsi posłowie wysłuchali informacji na temat zwalczania ASF.

Smutne statystyki

Z informacji przedstawionych przez MRiRW i GIW wynika, że w 2021 r. stwierdzono:

  • 3 214 ognisk ASF u dzików z łączną liczba dzików w ogniskach 4 705, w 10 województwach: dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim oraz zachodniopomorskim,
  • 124 ogniska ASF u świń z łączną liczbą świń w ogniskach 42 253 szt., w 11 województwach: dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim. Najwięcej ognisk, bo aż 55,  stwierdzono w woj. podkarpackim.

Aktualna sytuacja epizootyczna dotycząca występowania ASF w Polsce w 2022 r. jest następująca:

  • nie stwierdzono ognisk ASF u świń,
  • stwierdzono 796 ognisk ASF u dzików z łączną liczbą 1029 dzików w następujących województwach: dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim

– Od 17 grudnia 2021 r. w obiektach inwentarskich, gospodarczych nie stwierdzono chorych świń. Wskazuje to, że rolnicy stosują bioasekurację, wymogi przepisów i jest to bardzo pożądane zjawisko – mówił w Sejmie wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski.

Co nowego w walce z ASF?

W 2022 r. planowane jest wdrożenie m.in. następujących zmian w programie zwalczania ASF r.:

  • wzrost kwoty wypłacanej za znalezienie zwłok padłego dzika poza obszarami objętymi ograniczeniami do 200 zł/dzika (obecnie kwota wynosi 100 zł),
  • zakup do 500 kontenerów chłodniczych do przetrzymywania tusz odstrzelonych dzików,
  • zastosowanie systemu informatycznego do zgłaszania każdego znalezionego padłego lub odstrzelonego (w tym sanitarnie) dzika.

Jak przebiega „zdejmowanie” stref?

Posłowie wysłuchali także informacji dotyczących toczących się cały czas negocjacji z Komisją Europejską dotyczących wyznaczania obszarów objętych ograniczeniami (OOO). Głosowanie nad zmianami w regionalizacji odbywają się w ramach posiedzeń Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCPAFF).

– Główny Lekarz Weterynarii na bieżąco podejmował i podejmuje działania i wnioskuje do Komisji Europejskiej o łagodzenie restrykcji i zmiany stref. Kolejne procedowanie będzie 6-7 kwietnia – zapowiedział w Sejmie Paweł Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii. 

W styczniu 2022 r.  zniesiono OOO III w 12 gminach w powiecie mławskim i żuromińskim (woj. mazowieckie) i przeniesiono 9 gmin do OOO I i 3 gminy do OOO II.

Następnie w wyniku kolejnego wniosku o posiedzeniu SCPAFF w dniach 10-11 lutego i negocjacjach strony polskiej z OOO III do OOO II przeniesionych zostało 41 gmin w 17 powiatach, w 5 województwach:  dolnośląskim, lubuskim, wielkopolskim, warmińsko – mazurskim i podkarpackim.

Po posiedzeniu SCPAFF 14 marca, na podstawie wniosku złożonego przez GIW z OOO III do OOO II przeniesiono 6 gmin w 3 powiatach (w 2 województwach: warmińsko - mazurskim i dolnośląskim).

Kiedy kolejne zmiany w strefach?

Obecnie w obszarach objętych ograniczeniami  I, II i III znajduje się 67,7% powierzchni kraju z czego ok 37,6% to OOO II i ok. 6,5% OOO III.
Kolejne posiedzenie SCPAFF odbędzie się w dniach 6-7 kwietnia. Polska liczy na zdjęcie kolejnych stref m.in. w powiecie dębickim, tarnowskim oraz działdowskim.
- Strefy są ustalane przez Komisję Europejską. My możemy tylko negocjować. Staramy się, aby te strefy były jak najmniejsze. Jesteśmy jedynym państwem członkowskim, który tnie te strefy – podkreślił Paweł Niemczuk. 

wk

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

Plaga dzików w Rzymie – ASF prawie w Watykanie

We Włoszech afrykański pomór świń razem z zakażonymi dzikami dotarł na przedmieścia Rzymu. Co ściągnęło plagę dzików w tamte okolice?

czytaj więcej

Strefy ASF zmniejszają się, ale problem wciąż ogromny

Rolnicy wiedzą, że znalezienie się w strefie czerwonej ASF może być wyrokiem dla produkcji trzody chlewnej. Jej zniesienie, owszem, łagodzi restrykcje, ale nie zmienia faktu, że wirus afrykańskiego pomoru świń rozprzestrzeniający się wśród dzików nie tylko zajmuje znaczną część naszego kraju, ale w każdej chwili może znów zagrozić im najgorszą ze stref, czyli czerwoną.

czytaj więcej
Aktualności

W Polsce jest za mało myśliwych, a odstrzał sanitarny to biznes?

W Polsce jest za mało myśliwych twierdzi ministerstwo klimatu i środowiska i zapowiada, że będzie starało się, aby ich liczba wzrosła do 200 tys. osób. Kolejna zapowiadana zmiana to likwidacja odstrzału sanitarnego i włączenie go w zwykłe plany łowieckie. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)