Plaga dzików w Rzymie – ASF prawie w Watykanie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Plaga dzików w Rzymie – ASF prawie w Watykanie

11.05.2022autor: Dorota Kolasińska

We Włoszech afrykański pomór świń razem z zakażonymi dzikami dotarł na przedmieścia Rzymu. Co ściągnęło plagę dzików w tamte okolice?

We Włoszech wirus afrykańskiego pomoru świń został po raz pierwszy wykryty u dzika na obrzeżach Rzymu, niedaleko centrum miasta i Watykanu. Dzika szybko zabito, jednak we Włoszech zaledwie w ciągu 5 ostatnich miesięcy wykryto 113 przypadków choroby, a przedostatni wykryto 400 km od tego niedaleko stolicy. Niestety wskazuje to na szybkie przemieszczanie się choroby. Głównym wektorem ASF są zarażone dziki, które plądrują śmietniki.

Jednak nowe znalezisko na obrzeżach Rzymu stawia władze weterynaryjne w stan najwyższej gotowości. Ponieważ w środowisku miejskim trudno jest dotrzeć do ogrodzeń ochronnych lub uregulować ruch pasażerski. Początkowo na północy stolicy utworzono „czerwoną strefę”. Na obszarze 500 hektarów parku pikniki są zabronione do odwołania. Ponadto zakazuje się również dokarmiania dzikich zwierząt. W północnych dzielnicach mieszkaniowych wokół śmietników mają powstać płoty odgradzające śmietniki.

Rzym ma problemy z rosnącą populacją dzików od wielu lat Według włoskiego stowarzyszenia rolników w stolicy i jej bezpośrednim sąsiedztwie żyje obecnie około 23 000 sztuk. W całych Włoszech populację szacuje się na 2,3 miliona zwierząt. Poważny problem występuje również w Toskanii.

Wywóz śmieci nie działa

Jedną z przyczyn szybkiego wzrostu liczby dzików w stolicy mogą być problemy z utylizacją odpadów. Już w 2016 roku organizacja ochrony konsumentów „Condacons” oskarżyła władze miasta o zanieczyszczanie Rzymu. Przepełnione śmietniki stały się magnesem dla dzików poszukujących pożywienia.

oprac. dkol na podst. topagrar.com

Fot. Envato Elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

ASF u dzika w Małopolsce - potwierdzono pierwszy przypadek

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu pierwszego ogniska ASF u dzika na terenie województwa.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Zmiany regionalizacji stref ASF – sytuacja uległa poprawie?

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że KE opublikowała 8 kwietnia 2022 r. rozporządzenie wykonawcze (UE) 2022/587, które zmienia jeden z załączników, który wyznacza strefy objęte ograniczeniami. Które strefy się zmieniły?

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Komisja rolnictwa: jakie zmiany w programie zwalczania ASF?

Jeszcze dzisiaj może zapaść decyzja o zdjęciu w kolejnych powiatach obostrzeń związanych z wystąpieniem ASF. Komisja rolnictwa zapowiada także kolejne zmiany w programie walki z pomorem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)