Bioasekuracja – jedyna broń przeciw ASF?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Bioasekuracja – jedyna broń przeciw ASF?

28.05.2020autor: Paulina Janusz-Twardowska

Tylko dobrze bioasekurowane chlewnie mogą obronić się przed ASF mówią przedstawiciele firmy VestIn. Chlewnie, do których wdarł się pomór nie były dobrze chronione .

Podczas naszego wtorkowego webinarium na temat możliwości walki z ASF , jednym z głównych tematów była bioasekuracja chlewni, o której coraz głośniej w środowisku rolniczym.

– Potwierdzają to zapytania płynące do naszej firmy, które pochodzą od różnych podmiotów – indywidualnych gospodarstw, które proszą o audyt bioasekuracyjny i określenie poziomu zabezpieczeń zdrowotnych fermy oraz firm, które obsługuję sektor produkcji trzody chlewnej, jak firmy hodowlane, czy organizacje, które zwracają się do nas o opiniowanie wytycznych czy przygotowywanie standardów – mówiła Karolina Maciorowska z firmy VestIn.

Ta dość młoda firma specjalizuje się w przygotowywaniu tzw. bioplanów czyli audytów bioasekuracyjnych, które polegają na ocenie zabezpieczeń na fermie lub obiektach współpracujących z fermą.

– Pracujemy na metodyce opracowanej przez Uniwersytet Gandawski, dzięki czemu mamy wymierną ocenę bioasekuracji. Oceniamy aspekty, które są zależne od producenta i te, na które nie ma wpływu. Jeśli opracowujemy plan minimalizacji ryzyka i ustalamy priorytety działania, co stanowi punkt wyjścia do każdej rozmowy – opisuje działalność firmy Maciorowska. Jej zdaniem taki audyt poprawia przede wszystkim świadomość  u rolników, czy pracowników ferm, a tym samym wpływa na stopień ochrony fermy.
Jak wskazywał Bjarne Vest (VestIn), najczęściej popełnianymi błędami w zakresie bioasekuracji ferm jest zabezpieczenie dostaw i transportów wjeżdżających do gospodarstw.

r e k l a m a
– To na dzień dzisiejszy główny punktem do poprawy, gdyż generuje największe ryzyko –  twierdził Vest.

– Często jest też tak, że procedura swoje, a życie swoje. Niestety, jeśli chodzi o bioasekurację, jeśli procedury nie są wypełniane to bioasekuracja nie działa – dodała Maciorowska.

Na temat bioasekuracji polskich gospodarstw dosadniej wyraził się główny lekarz weterynarii, który nie zgadza się z opinią, że zdarzały się ogniska ASF w chlewniach o wysokim poziomie biobezpieczeństwa.

– Gdyby tam była bioasekuracja, to ASF-u by nie było. Na 48 ognisk ASF w gospodarstwach różnej wielkości w ubiegłym roku PLW odmówili wypłaty odszkodowań w 21 przypadkach z powodu rażących niedociągnięć, błędów, nieprawidłowości we wszystkich możliwych obszarach, zaczynając od przemieszczania zwierząt, ich identyfikacji do zabezpieczenia chlewni. Błędy te popełniane są przez niefrasobliwość, oszczędności, a przede wszystkim brak podziału na część brudną i część czystą – grzmiał dr Konopka.

Zarówno GLW, jak i przedstawiciele firmy VestIn potwierdzili, że problemy z bioasekuracją dotyczą gospodarstw o każdej skali – ogniska przecież miały miejsca w małych chlewniach, ale również takich po kilka tysięcy świń i więcej.
autor Paulina Janusz-Twardowska

Paulina Janusz-Twardowska

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

ASF: czwarte ognisko wirusa w 2020 r. w Wielkopolsce?

W weekend pojawiła się informacja o podejrzeniu ogniska ASF w Wielkopolsce. Jeśli scenariusz się ziści – będzie to już 2. ognisko w Wielkopolsce i 4. ognisko w Polsce w tym roku.

czytaj więcej
Organizacja produkcji świń

Nie ma choroby bez infekcji!

Jak ochronić chlewnię przed chorobami? Jak ograniczyć infekcję, jeśli wystąpi? Czy Holandia ma plan ochrony przed ASF? Odpowiada Pim Biewenga z holenderskiej firmy Schippers.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

ASF w Polsce – czy jesteśmy w stanie zapanować nad wirusem, czy musimy nauczyć się z nim żyć?

– Świadome, lub nieświadome działanie może spowodować, że wirus ASF może pojawić się w każdej części Polski. Podłoże dla wirusa w woj. lubuskim i Wielkopolsce jest doskonałe. Na 80 km kw. powinno być maksymalnie 8 dzików, a w momencie pojawienia się zarazy było ok. 270. To pokazuje skalę jak wirus może się zaszczepić i rozwijać w środowisku i populacji dzików – mówił podczas wczorajszego webinarium o ASF Główny Lekarz Weterynarii, dr Bogdan Konopka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)