ASF: czwarte ognisko wirusa w 2020 r. w Wielkopolsce?
W weekend pojawiła się informacja o podejrzeniu ogniska ASF w Wielkopolsce. Jeśli scenariusz się ziści – będzie to już 2. ognisko w Wielkopolsce i 4. ognisko w Polsce w tym roku.
– Na razie jest to jedynie podejrzenie, czekamy na wyniki badań z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, będą najprawdopodobniej dzisiaj po południu – mówi lek. wet. Tomasz Wielich, Wojewódzki Inspektor wet. ds. zdrowia i ochrony zwierząt.
Jak tylko otrzymamy potwierdzenie pozytywnego wyniku badań próbek w kierunku ASF, natychmiast o tym poinformujemy.
Dla przypomnienia 1. ognisko ASF w 2020 r. wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 23 746 świń (6904 loch, 16037 prosiąt, 776 warchlaków i 29 knurów), położonym w miejscowości Niedoradz, w gminie Otyń, w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim. Drugie z kolei w 2020 r. ognisko ASF zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano około 10 tysięcy świń (prosięta i warchlaki) położonym w miejscowości Więckowice, w gminie Dopiewo, powiat poznański, woj. wielkopolskie. Trzecie natomiast wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 70 świń, w gminie Włodawa, w powiecie włodawskim, w województwie lubelskim, w odległości około 550 metrów od granicy z Białorusią.
Niestety nie ma mowy o wolniejszym rozwoju choroby niż w ubiegłym roku – w 2019 r. do 13 czerwca 2019 r. stwierdzono 5 ognisk ASF, a więc zaledwie o jedno więcej niż w tym roku. Liczba tabel przypadków ASF u dzików rośnie cały czas – na dzień 8.06 w Polsce potwierdzono 2584 przypadków ASF, a więc dzików nadal jest sporo. Należy pamiętać, że najwyższe nasilenie afrykańskiego pomoru świń przypada na lipiec/sierpień – upały nie zmniejszają prawdopodobieństwa, a raczej je zwiększają, stwarzając znakomite warunki rozwoju wirusa.
dkol