ASF znów zaatakował – wirus będzie w środowisku już zawsze?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ASF znów zaatakował – wirus będzie w środowisku już zawsze?

05.07.2021autor: Dorota Kolasińska

Niestety afrykański pomór świń dokucza hodowcom w chlewniach w różnych zakątkach kraju. Wraz ze wzrostem temperatury standardowo wrócił do chlewni, jak robi to co roku, od 2014 r. KZP-PTCh twierdzi, że eliminacja wirusa ze środowiska będzie trudna lub całkowicie niemożliwa.

Afrykański pomór świń pojawił się w Polsce w lutym 2014 r. Stwierdzono go u dzików w powiecie sokólskim na Podlasiu. Początkowo wydawało się, że nie jest to poważne zagrożenie, choroba rozwijała się powoli. Do 2016 r. stwierdzono 111 przypadków u dzików. Pierwsze ogniska w chlewniach pojawiły się w 2016 r., najwięcej na Podlasiu. 

Od tamtej pory sytuacja pogarsza się z roku na rok, coraz więcej dzików z dodatnim wynikiem w kierunku ASF, coraz więcej ognisk, rolnicy rezygnują z hodowli trzody, bo rosną wymagania dot. bioasekuracji, a sprzedaż świń na obszarze objętym restrykcjami to nic przyjemnego – ceny gorsze i wcale nie jest tak łatwo je sprzedać. Z mapy zniknęło wiele małych i średnich gospodarstw, ceny świń też nie są dobre, a perspektywy na podwyżki w najbliższym czasie raczej nikłe. 

– W notowaniach krajowych ceny skupu tuczników stabilizują się na niskim poziomie. Za klasę E zakłady mięsne płacą średnio 6,20 zł/kg, czyli tyle samo co tydzień wcześniej. Okres żniw będzie sprzyjał redukcji cen zbóż, co przyczyni się do spadku cen pasz – zaznacza KZP-PTCh.
r e k l a m a

Eradykacja wirusa mało prawdopodobna?

Dzisiaj informowaliśmy o kolejnych trzech ogniskach ASF, w różnych regionach kraju. KZP-PTCh uważa, że biorąc pod uwagę duży obszar objęty ASF oraz to, że rezerwuarem wirusa są dziki, których kontrolowanie jest niemożliwe, całkowita eradykacja wirusa z kraju jest bardzo trudna do osiągnięcia i mało prawdopodobna. 

– W dalszych działaniach raczej możemy mówić o ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa na nowe obszary. W szczególności powinniśmy skupić się na obronie rejonów o dużym zagęszczeniu trzody chlewnej – dodaje związek. 
Według KZP-PTCh należy wzmocnić kadrę i finanse Inspekcji Weterynaryjnej, przeznaczyć więcej środków na zbieranie i utylizację padłych dzików, rolnicy nie mogą oszczędzać na bioasekuracji, myśliwi nie powinni zaniżać planów łowieckich (odstrzałów dzików), poprawić warunki sprzedaży oraz usprawnić komunikację. 

– W walkę z ASF oprócz Inspekcji Weterynaryjnej, organizacji hodowców, przetwórców, firm paszowych, myśliwych powinny włączyć się, również organizacje handlowców.
W krajowej strategii walki z ASF powinniśmy uwzględnić szybkie testy w kierunku ASF oraz strategie regionalne zawierające możliwość certyfikacji bioasekuracji w łańcuchach dostaw przez niezależne firmy certyfikujące – zaznacza KZP-PTCh. Związek podaje, że należy przede wszystkim skupić się na zagłębiach trzody, a więc na Wielkopolsce, woj. łódzkim i kujawsko-pomorskim. 

oprac. dkol na podst. wetgiw.gov.pl/kzp-ptch.pl
fot. poglądowe

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

Niemcy: ognisko ASF w dwóch gospodarstwach

ASF w Niemczech od 10 miesięcy był obecny w środowisku jedynie w populacji dzików. To była tylko kwestia czasu, kiedy wedrze się do tamtejszych chlewni. Nie pozostanie to bez wpływu na ceny w Polsce...

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

ASF atakuje zagłębia hodowlane – kolejne fermy zlikwidowane

Afrykański pomór świń zaznacza swoją obecność w kolejnych obiektach. Wyznaczono 3 ogniska w woj. wielkopolskim, mazowieckim i w Małopolsce. Pełną parą ruszyły żniwa, niestety nie tylko zbóż, ale i… trzody…

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

ASF: wysyp ognisk w różnych regionach kraju

Afrykański pomór świń nie daje o sobie zapomnieć, wraca co roku, ze zdwojoną siłą. Ogniska w ostatnich dniach wyznaczane są w różnych regionach kraju – na południu, północy i zachodzie, bez konkretnego powiązania, co oznacza, że wirus licznie występuje w środowisku w całym kraju!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)