Niemcy: ognisko ASF w dwóch gospodarstwach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niemcy: ognisko ASF w dwóch gospodarstwach

16.07.2021autor: Dorota Kolasińska

ASF w Niemczech od 10 miesięcy był obecny w środowisku jedynie w populacji dzików. To była tylko kwestia czasu, kiedy wedrze się do tamtejszych chlewni. Nie pozostanie to bez wpływu na ceny w Polsce...

Jak podaje topagrar.com w Brandenburgii w dwóch chlewniach wykryto wirusa ASF. Jedno stado jest małe, konwencjonalne drugie zaś ekologiczne. Badania przeprowadziło niemieckie laboratorium referencyjne, Instytut Friedricha Loefflera (FLI). 

Świnie, które uzyskały wynik pozytywny, pochodzą z gospodarstwa ekologicznego w powiecie Spree-Neisse (gospodarstwo ekologiczne utrzymujące 200 świń na wybiegu) oraz z małego gospodarstwa (dwie świnie) w powiecie Märkisch-Oderland.

Obie fermy znajdują się w pobliżu polskiej granicy i zostały natychmiast zablokowane przez właściwe władze weterynaryjne i podjęto niezbędne środki w celu likwidacji ogniska. Tworzone są strefy ochronne i nadzoru. 

Według Federalnego Ministerstwa Rolnictwa (BMEL) regionalizacja w UE, a tym samym możliwość wewnątrzwspólnotowego handlu trzodą chlewną i wieprzowiną nadal będą możliwe. Jednak wywóz do krajów trzecich, tam gdzie nie są respektowane zasady regionalizacji będzie zagrożony. Niestety odzwierciedlenie tej sytuacji zaobserwujemy w polskich zakładach, bo stawki niebawem spadną jeszcze bardziej. 

Niemcy twierdzą, że najważniejsza jest szybka reakcja i bieżący monitoring chlewni. Teraz wszczęto śledztwo, którędy wirus dostał się do chlewni. Niezrozumiałe jest to, że świnie miały dostęp do wybiegu, mimo tak wysokiego poziomu ryzyka i obecności wirusa u dzików w Brandenburgii. Nawet jeśli nie wynika to z przepisów odgórnych, to powinna zadziałać wyobraźnia. 

r e k l a m a

Sprewa-Nysa – ASF w ekologicznym gospodarstwie

Na farmie w powiecie Sprewa-Nysa wirus wykryto u martwej świni w ramach monitoringu ASF. Na polecenie właściwego urzędu weterynaryjnego 200 zwierząt w stadzie jest obecnie wybijanych. Jak donosi topagrar.com nie jest jeszcze jasne, czy hodowca odmawiał zamknięcia świń w budynku mimo wystosowanych próśb, czy może po prostu próśb było niewiele lub wcale. 

Drugie ognisko zanotowano w małym gospodarstwie w Märkisch Oderland, utrzymywano tam 2 świnie. 

– Od prawie roku walczymy z ogromną presją epidemii z Polski, stałe ogrodzenie wzdłuż Odry i Nysy jest zamknięte, mamy teraz sześć głównych obszarów w Brandenburgii, w których zatrzymujemy ASF, systematycznie wyszukując i usuwając padłą zwierzynę. Bardzo żałuję, że mamy teraz pierwsze ogniska u świń domowych, ale niestety nie można było tego całkowicie wykluczyć. Dlatego chciałbym zaapelować do wszystkich ferm trzody chlewnej o dalsze ścisłe przestrzeganie surowych środków bezpieczeństwa biologicznego, zwłaszcza w małych gospodarstwach, aby zapobiec dalszym wybuchom epidemii na fermach świń – powiedział minister Nonnemacher. ASF wykryto u 1561 dzików na terenie Brandenburgii i Saksonii. 

oprac. dkol na podst. topagrar.com

fot. poglądowe

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

200 euro za świnie - tyle dostają drobni hodowcy za czasowe wycofanie się z produkcji

W Brandenburgii hodowcy posiadający do 10 świń mogą otrzymać 200 euro rekompensaty za sztukę, jeśli zlecą ubój zwierząt i zaprzestaną hodowli trzody chlewnej na 24 miesiące.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

ASF jest już w Ameryce!

Stało się: ASF jest już za oceanem, potwierdzono chorobę w Republice Dominikany. USDA ocenia sytuację jako krytyczną.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

ASF: międzynarodowy problem hodowców

Niemiecka weterynaria potwierdziła trzecie ognisko ASF w Brandenburgii, a Słowacy po kilkumiesięcznej przerwie zlikwidowali kolejne stado. Wędrujące przez polskie granice dziki cały czas stanowią zagrożenie, ale czy tylko one?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)