ASF atakuje zagłębia hodowlane – kolejne fermy zlikwidowane
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ASF atakuje zagłębia hodowlane – kolejne fermy zlikwidowane

15.07.2021autor: Dorota Kolasińska

Afrykański pomór świń zaznacza swoją obecność w kolejnych obiektach. Wyznaczono 3 ogniska w woj. wielkopolskim, mazowieckim i w Małopolsce. Pełną parą ruszyły żniwa, niestety nie tylko zbóż, ale i… trzody…

Codziennie docierają do nas dramatyczne informacje z kolejnych ferm trzody, ASF wyrządza ogromne straty. Wirus dociera w kolejne zakątki kraju, siejąc spustoszenie na dużych i małych fermach. Tam gdzie jest podejrzenie, niestety niedługo później przychodzi również wynik potwierdzający obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń. Im więcej kombajnów w polu, tym więcej ognisk. 

Powiat międzychodzki – Chorzewo 


Ognisko ASF wyznaczono w woj. wielkopolskim w miejscowości Chorzewo. Rolnicy utrzymywali na fermie 150 szt. trzody chlewnej w cyklu zamkniętym (prosięta, maciory i tuczniki). 
– Jesteśmy na etapie ustalania, ile jest ferm w okolicy ogniska. Stado jest już zlikwidowane. Rolnicy sprzątają i czyszczą obiekt. W gospodarstwie jest też utrzymywane bydło, więc trzeba przeanalizować sytuację dotyczącą pasz. Jesteśmy teraz na etapie zbierania dokumentacji, ustalania obszarów, jest tego naprawdę dużo – mówi Anna Buczko, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Międzychodzie. Zgodnie z rozporządzeniem teren całego powiatu został objęty obszarem ograniczeń (strefa czerwona).
r e k l a m a

Powiat żuromiński – Olszewo

Kolejny dramat odbywa się w okolicy Żuromina w miejscowości Olszewo, w woj. mazowieckim. Niedawno odbywała się na tym terenie likwidacja pogłowia drobiu ze względu na grypę ptaków. Teraz powiat zaatakował ASF i to z hukiem. 
– Jesteśmy w trakcie likwidacji ogniska. W chlewni utrzymywano około 2 tys. tuczników, odbywał się w niej tucz nakładczy – mówi Anna Zawadzka, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Żurominie. W okolicy jest bardzo dużo ferm trzody chlewnej. W obszarze zapowietrzonym znajdują się 4 miejscowości, gdzie utrzymywana jest trzoda, w obszarze zagrożonym 52 miejscowości. Nie podano na razie informacji dotyczących liczby gospodarstw. 

Powiat tarnowski – Skrzyszów

– Ognisko w miejscowości Skrzyszów jest potwierdzone od 13 lipca br. Utrzymywano w nim 50 szt. świń. To było gospodarstwo z pełnym cyklem – maciory i tuczniki – mówi Tomasz Kędzierski zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Tarnowie. Zaznacza, że zwierzęta zostały zlikwidowane. – To co jeszcze żyło, zostało zabite i wywiezione, wstępna dezynfekcja została przeprowadzona i trwają działania w celu ustalenia źródła ewentualnego zakażenia. Prowadzone jest dalsze postępowanie w tej sprawie. Ukazało się rozporządzenie Wojewody Małopolskiego ustalające obszar zapowietrzony i zagrożony – mówi Kędzierski. 

Z informacji dodatkowych, które uzyskaliśmy w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Tarnowie wynika, że w promieniu 10 km znajduje się około 18 gospodarstw utrzymujących świnie. Pracownicy Inspekcji dodają, że akurat powiat tarnowski jest specyficzny pod względem hodowli trzody, gdyż jest ona bardzo rozdrobniona, a w gospodarstwach utrzymywane jest po kilka sztuk trzody. 
  

ASF u dzików

Do 23 czerwca br. stwierdzono 1787 przypadków ASF u dzików, tyle samo przypadków było już w marcu ubiegłego roku, jednak warto pamiętać, że warunki pogodowe także były inne. Wiosna była znacznie cieplejsza. 
EFSA podaje, że Europie Wschodniej odbywa się zbieranie danych dot. populacji dzików w 15 krajach, przy pomocy fotopułapek, które mają generować wiarygodne wartości zagęszczenia dzików w danym obszarze. Jednak czy to pomoże w ograniczeniu rozprzestrzeniania choroby? Być może wówczas rzetelniej ustalony zostanie program odstrzału i realizacji planów łowieckich. 

dkol
Fot. poglądowe
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Czy będzie dekoncentracja hodowli zwierząt?

Czy możliwa jest dekoncentracja hodowli zwierząt w Polsce? Inspekcja Weterynaryjna i ministerstwo rolnictwa przyznają, że problem jest i trzeba go rozwiązać, dlatego planowane są zmiany przepisów.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Na Komisji Rolnictwa w Sejmie o ASF: od 7 lat nic się nie zmienia!

W Sejmie trwa spotkanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi poświęcone aktualnej sytuacji w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Władze przedstawiają plany działań, a rolnicy podkreślają niedociągnięcia obecnego systemu walki z chorobą i pomocy poszkodowanym rolnikom. 

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Niemcy: ognisko ASF w dwóch gospodarstwach

ASF w Niemczech od 10 miesięcy był obecny w środowisku jedynie w populacji dzików. To była tylko kwestia czasu, kiedy wedrze się do tamtejszych chlewni. Nie pozostanie to bez wpływu na ceny w Polsce...

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)