ASF w Starym Tomyślu i dwa ogniska w woj. lubuskim
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ASF w Starym Tomyślu i dwa ogniska w woj. lubuskim

09.07.2021autor: Dorota Kolasińska

W woj. wielkopolskim w miejscowości Stary Tomyśl wyznaczono ognisko afrykańskiego pomoru świń. Niestety to duża tuczarnia… Ognisk w innych rejonach kraju też przybywa.

Do naszej redakcji dotarła informacja dotycząca wyznaczenia ogniska ASF w powiecie nowotomyskim. Z informacji podanych przez PIW w Nowym Tomyślu wynika, że zgodnie z otrzymanymi wynikami badań 6 lipca br. w miejscowości Stary Tomyśl potwierdzono wybuch choroby. Wirus pojawił się w dużej tuczarni. 

– To jest duże stado tuczników, jest dwóch właścicieli obiektu. Obecnie trwa likwidacja ogniska – mówi dr. Joanna Bobek z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Nowym Tomyślu. W obiekcie utrzymywano powyżej 1000 tuczników. Według informacji jakie podała dr. Bobek w powiecie nowotomyskim nie ma zagęszczenia dużych stad trzody chlewnej, mimo wszystko jednak ryzyko jest spore, gdyż hodowla w tym rejonie jest rozdrobniona i rozsiana.

– W tym rejonie nie ma tak dużego zagęszczenia ferm jak np. w powiecie wolsztyńskim, jednak w obszarze zagrożonym i zapowietrzonym jest ich kilkadziesiąt – mówi dr. Joanna Bobek. 
r e k l a m a

Kolejne dwa ogniska w woj. lubuskim i jedno na Podkarpaciu

GIW podał, że wyznaczono 12. ognisko na Podkarpaciu. Wirusa wykryto w gospodarstwie, w którym utrzymywano jedną świnię w miejscowości Ksiażnice w gminie Mielec w powiecie mieleckim. Wyniki badań otrzymano 2 lipca. 

To niestety nie koniec złych informacji na dziś, bo na mapie ASF na stronie GIW pojawiły się dwie kolejne czerwone kropki, które nie zwiastują nic dobrego. W woj. lubuskim wyznaczono 13. i 14. ognisko ASF. Ognisko nr. 13/2021 zostało wyznaczone 6 lipca 2021 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 4 świnie, położonym w miejscowości Dębczyn, gmina Sława, powiat wschowski, województwo lubuskie. 14. ognisko w 2021 r. wyznaczono 7 lipca 2021 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 26 świń, położonym w miejscowości Zarzyń, gmina Sulęcin, powiat sulęciński, województwo lubuskie. 

Na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawił się film instruktażowy dotyczący bioasekuracji, warto do niego zajrzeć. http://www.piwet.pulawy.pl/files/video/ASF_final_02_FHD.mp4

W ostatnim tygodniu zwołano sztaby kryzysowe w woj. podkarpackim, łódzkim i wielkopolskim. ASF nabiera tempa, a nadal z hamowaniem rozwoju choroby radzimy sobie raczej słabo. Niestety aktualna pogoda rozwojowi wirusa bardzo sprzyja, na dokładkę kombajny ruszyły w pola i należy się spodziewać poważnego rozwoju choroby w kraju w najbliższych dniach. Mapa ASF publikowana przez GIW nie wygląda dobrze, a kropek przybywa z tygodnia na tydzień… 


dkol
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

Na Komisji Rolnictwa w Sejmie o ASF: od 7 lat nic się nie zmienia!

W Sejmie trwa spotkanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi poświęcone aktualnej sytuacji w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Władze przedstawiają plany działań, a rolnicy podkreślają niedociągnięcia obecnego systemu walki z chorobą i pomocy poszkodowanym rolnikom. 

czytaj więcej

Epidemia ASF nabiera tempa

Afrykański pomór świń szerzy się w całym kraju. Ogniska w stadach stwierdzane są prawie każdego dnia i to w bardzo różnych regionach – od wschodu Polski po zachód. W ostatnich tygodniach chorobę stwierdzono w 7 województwach.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Niemcy: ognisko ASF w dwóch gospodarstwach

ASF w Niemczech od 10 miesięcy był obecny w środowisku jedynie w populacji dzików. To była tylko kwestia czasu, kiedy wedrze się do tamtejszych chlewni. Nie pozostanie to bez wpływu na ceny w Polsce...

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)