ASF nie odpuszcza - mamy trzy nowe ogniska
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ASF nie odpuszcza - mamy trzy nowe ogniska

05.07.2021autor: Anna Kurek

Trzy nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń, w trzech różnych województwach. Taki jest bilans ostatnich dni.

Afrykański pomór świń przybiera na sile. Miesiące letnie co roku przynoszą nam kolejne zachorowania wśród świń. Nie inaczej jest w tym roku. Jak czytamy w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii tym razem wirusa wykryto w trzech chlewniach, w trzech różnych województwach: Na Podkarpaciu, Podlasiu i w województwie warmińsko-mazurskim. 
To już 9, 10 i 11 ogniska ASF potwierdzone badaniami w referencyjnym Laboratorium Weterynaryjnym w PIWet-PIB w Puławach w tym roku. 

Na Podkarpaciu stwierdzono zarazę w sumie u 27 świń (10 warchlaków, 15 tuczników i 2 loch). To ognisko oznaczone numerem 9/2021, znajduje się w miejscowości Zaborcze w gminie Przecław, w powiecie mieleckim. 

W ognisku nr 10 w miejscowości Baciki Dalsze, w gminie Siemiatycze, na Podlasiu w sumie utrzymywane były 54 świnie (15 prosiąt, 25 warchlaków, 10 tuczników i 4 maciory). 

W województwie warmińsko-mazurskim ASF pojawił się w powiecie olsztyńskim, w miejscowości Prejłowo (gmina Purda). Utrzymywanych tam było w sumie blisko 1000 świń (134 lochy, 439 prosiąt, 272 warchlaki, 128 tuczników oraz 3 knury). To 11 ognisko ASF potwierdzone w tym roku.

Wszystkie ogniska są zlokalizowane w regionach objętych już wcześniej obostrzeniami.
autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Niepewny los gospodarstw rodzinnych utrzymujących świnie

Na terenie jednego z gospodarstw we wsi Rybno Kolonia w powiecie działdowskim potwierdzono 9 lipca ognisko ASF. Sytuacja stała się trudna, a okoliczni rolnicy w obawie przed chorobą wyprzedali tuczniki za cenę często nieprzekraczającą 4 zł/kg. W chlewni w Rybnie było 17 świń, a wirus prawdopodobnie został zawleczony przez psy biegające po lesie, gdyż wokół gospodarstwa znajdują się tereny leśne, pola i jezioro.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Co z odszkodowaniami dla rolników i szczepieniami przeciwko ASF?

Ministerstwo rolnictwa zdało w Sejmie raport ze zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Dostało się Polskiemu Związkowi Łowieckiemu za opieszałość w odstrzale dzików. Dowiedzieliśmy się także, że nie wszyscy rolnicy dostaną odszkodowania za ASF. Trwają też prace nad szczepionką na wirusa, ale kiedy się zakończą nie wiadomo.

czytaj więcej

Czy pasze przemysłowe będą bezpieczne w czasie pandemii ASF?

Dziki są najgroźniejszym rezerwuarem wirusa afrykańskiego pomoru świń, choć najczęściej ze środowiska do chlewni trafia on już przez błędy ludzi. Wiadomo też, że może dostać się do gospodarstwa wraz z zebranymi z pola zbożem czy słomą. Nie potwierdzono natomiast, czy takie samo ryzyko stwarza on w przypadku zakupu gotowych pasz.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)