Tytułowy kolor zielony nie jest przenośnią nadchodzącej wielkimi krokami wiosny, a jedynie stanowi odniesienie do pojawiających się w drugiej połowie tygodnia wzrostów ceny na giełdzie Matif i zabarwionych na zielono bieżących notowań.
Spowodowała to ropa, która na WTI w dniu 4 lutego osiągnęła roczne minimum na poziomie 49,36 dolarów za baryłkę trwając w marazmie cenowym jeszcze przez tydzień, we środę nagle zaczęła się odbijać od dna i w ciągu tylko jednego dnia odzyskała 3% wartości zmierzając do poziomu ponad 51,5 dolara/baryłkę. W czwartek (13.02) nastąpiła tylko nieznaczna korekta do poziomów 51,4 USD/baryłkę, ale rynki oczekują już na dalsze wzrosty. OPEC+ poinformowała, że zamierza ograniczyć dostawy ropy o 600 tys. baryłek na dzień. Tak znaczny ruch na cenach ropy nie mógł pozostać niezauważony przez giełdy surowców używanych do produkcji biopaliw.
Rzepak odreagował wcześniejsze spadki, we środę (12.02) wzrost na majowym kontrakcie wyniósł aż 6,75 euro/t. We czwartek (13.02.) rzepak podrożał jeszcze 2 euro. Matif na maj zamknął się bowiem wczoraj (13.02.) na poziomie 399,25 euro/t. A dziś na starcie już kolejne wzrosty i znów mamy powyżej 400 euro/t. Tak dużych wzrostów niestety nie było na notowaniu sierpniowym, na którym bazują obecnie przetwórcy, ale i tak o dołku cenowym z początku lutego możemy chyba zapomnieć. Rzepak na sierpień kwotowany jest na Matifie już po 389 euro/t.
Złotówka wczoraj trochę się umocniła kurs kształtuje się na poziomie 4,24-4,25 zł/euro.
W firmach handlowych ceny są stabilne. Ci handlowcy, którzy je poobniżali w poprzednich tygodniach boją się na razie mocniej ich podnosić. Pozostają one na poziomach 1550–1600 zł/t. W zasadzie odpowiedź na pytanie o cenę jest taka:
– na razie zostawmy to, co było – zobaczymy.
Przetwórcy są bardziej aktywni, dostrzegają chyba perspektywy dalszych wzrostów i mając już lekkie obawy przed dojechaniem do końca sezonu, podnieśli nieco swoje ceny. Zakłady Tłuszczowe kupują rzepak z dostawami na marzec/kwiecień w aktualnych cenach:
- ZT Kruszwica dostawy na kwiecień – 1630 zł/t
- ADM Szamotuły dostawy marzec – 1650 zł/t
Czernin kwiecień – 1640 zł/t
- Komagra Tychy na marzec – 1670 zł/t
Kosów Lacki na kwiecień – 1660 zł/t
- Glencore Bodaczów na marzec – 1636 zł/t
- Bestoil Lasocice na bieżąco – 1580 zł/t
Zakłady tłuszczowe proponują by kontrakty na rzepak z nowych zbiorów podpisywać w następujących cenach:
- 1619 zł/t w Bodaczowie,
- 1630-1635 zł/t Szamotuły/Czernin
- oraz 1645 zł/t Kruszwica/Brzeg.
Ceny rzepaku we wszystkich punktach skupu
Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.
Juliusz Urban Fot. Czubiński