W dzisiejszych czasach dobrzy zootechnicy to towar deficytowy. Coraz więcej, również rodzinnych gospodarstw utrzymujących 200–300 loch, decyduje się na zatrudnienie zootechnika – kierownika fermy. Wymaga się od niego zapewnienia bezpieczeństwa żywości oraz dbania o opłacalność produkcji zwierzęcej, przy zachowaniu szeroko rozumianego dobrostanu. To nie tylko praca ze zwierzętami, ale również z ludźmi i pełna odpowiedzialność za całość produkcji.
Czym jest zootechnika?
Nauka o racjonalnym chowie i hodowli zwierząt oraz ich użytkowaniu. W zakres zootechniki wchodzą takie dyscypliny, jak genetyka, doskonalenie zwierząt, rozród, żywienie, paszoznawstwo, zoohigiena, mechanizacja produkcji zwierzęcej, ekonomika produkcji zwierzęcej oraz jej organizacja. Wykształcanie w tym zakresie zapewniają 5-letnie studia magisterskie, które przygotują adeptów tego zawodu z podstaw i teorii, a realia chowu i hodowli wprowadzają ich w praktykę. To zawód wymagający samodyscypliny, dobrej organizacji pracy własnej i zespołu, którym się zarządza oraz 24-godzinnej dyspozycyjności.
Rola zootechnika
Na głowie zootechnika jest organizacja wszystkich ruchów na fermie z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Musi on, wprowadzając w życie zaplanowane działania, reagować i rozwiązywać bieżące problemy. Jak wynika z doświadczenia, każdy dzień potrafi zaskakiwać i często przytrafiają się rzeczy nieplanowane. Z góry założony harmonogram musi wówczas ulec zmianie. To zawód, w którym nie można się nudzić i nie brakuje wyzwań. Zawsze w pełnej gotowości. Praca na fermie czy gospodarstwie to praca 24 godziny na dobę. A zootechnik powinien wiedzieć o wszystkim, co się dzieje, a co dotyczy produkcji zwierząt. I nie da się tego zrobić zza biurka, dlatego poza pracą w biurze, której jest z roku na rok coraz więcej, trzeba brać udział w cyklu produkcyjnym, co zdecydowanie poprawia relacje z pracownikami i morale załogi.
W każdym gospodarstwie podstawą jest dobrze wyszkolony i zgrany zespół, świadomie pracujący ze zwierzętami. To na tych ludziach opiera się cała produkcja. Należy zaznaczyć, że często są oni niedoceniani, co sprawia, że coraz trudniej jest znaleźć osoby chcące pracować na fermie. To ciężka i brudna praca, w mało dogodnych warunkach.