Niemcy z pierwszą mobilną ubojnią drobiu w UE
– Mobilny ubój pozwala uniknąć konieczności transportu. Hesja wykonała tu prawdziwie pionierską pracę – wyjaśnił lokalny urzędnik Oliver Conz.
Unijne zezwolenie dla zakładu jest kluczowe, ponieważ umożliwia gospodarstwom nie tylko bezpośrednią sprzedaż mięsa, ale także zabieranie go do zakładów przetwórczych, przetwarzanie na gotowe produkty i tym samym lepsze wprowadzanie ich na rynek.
Jak podaje tamtejsze Ministerstwo Rolnictwa, w grudniu 2021 roku Hesja stworzyła ku temu warunki i uregulowała w rozporządzeniu, na jakich zasadach można prowadzić mobilną ubojnię drobiu również na większą skalę i zgodnie z unijnymi normami higieny. W ten sposób dokonała przełomu i rozpoczęła projekt pilotażowy, który jest uważnie obserwowany przez wiele krajów związkowych.
Aż 600 brojlerów dziennie
– Mobilny ubój jest szczególnie ważny, aby wspierać odpowiednią dla gatunku hodowlę w mobilnych straganach i mniejszych gospodarstwach z drobiem z wolnego wybiegu, aby mogły one również sprzedawać swój drób – wyjaśnił Conz.
Udzielona obecnie zgoda jest początkowo ograniczona do trzech miesięcy. Po przeprowadzeniu w tym okresie kolejnej kontroli Rada Regionu Darmstadt podejmie decyzję o przedłużeniu zezwolenia.
Tłum. Na podstawie www topagrar.com