Stosowanie dodatków paszowych, takich jak tlenek cynku, przynosiło korzyści po odsadzeniu, ale od czerwca stosowanie leczniczych ilości tego składnika w paszy jest w Unii Europejskiej zabronione. Ilość cynku w prestarterach dla prosiąt po odsadzeniu nie może przekraczać 150 ppm.
Konferencja pod hasłem „Zero cynku” zbiegła się z wejściem w życie zakazu stosowania leczniczego tlenku cynku w paszach dla świń w Unii Europejskiej – w czerwcu br. w Kopenhadze w Danii eksperci zaprezentowali najnowsze wyniki i pokazali praktyczne przykłady, jak wycofywać tlenek cynku przy zachowaniu wydajności świń. Przez wiele lat tlenek cynku był najbardziej opłacalnym sposobem na ograniczenie biegunki poodsadzeniowej u prosiąt, a teraz konieczne stało się opracowanie sposobu radzenia sobie z rzeczywistością bez jego udziału. Odpowiedzią na osiągnięcie sukcesu wydaje się przede wszystkim poprawa zdrowia jelit prosiąt.
Mikrobiom prosiąt jest jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym czynnikiem zmniejszającym biegunkę oraz poprawiającym zdrowie i wydajność zwierząt. Prawidłowy rozwój mikrobiomu we wczesnym okresie życia wpłynie na późniejsze zdrowie świń. Mikrobiota jelitowa odgrywa fundamentalną rolę i coraz więcej badań wskazuje, że mała różnorodność mikroflory i jej zachwianie we wczesnym okresie życia mogą predysponować do biegunki poodsadzeniowej.
- Forma podania prestartera, zachęcanie prosiąt do jedzenia, ułatwiony dostęp do mieszanki będą wpływały na pobranie paszy na wczesnym etapie odsadzenia