Pytanie Czytelnika: VAT od remontu auta po wypadku, czy można go odliczyć?
Użytkuję w gospodarstwie samochód osobowy w systemie mieszanym 50/50. Auto kupiłem nowe, z odliczeniem połowy VAT. Niedawno miałem wypadek drogowy bez mojej winy. Koszt remontu wyniesie ok. 50 tys. zł. Koszt naprawy netto poniesie ubezpieczyciel sprawcy, który zlecił naprawę warsztatowi i wystawi mi fakturę VAT. Czy to jest prawidłowe? Czy będę mógł odliczyć VAT?
Odpowiedź Eksperta: Co do zasady konstrukcja ubezpieczenia komunikacyjnego OC przewiduje pełne pokrycie kosztów. W przedmiotowym przypadku mamy do czynienia z bezgotówkowym rozliczeniem naprawy.
Co do zasady konstrukcja ubezpieczenia komunikacyjnego OC przewiduje pełne pokrycie kosztów. W przedmiotowym przypadku mamy do czynienia z bezgotówkowym rozliczeniem naprawy. Gdyby Czytelnik miał samochód w użytku osobistym, koszty naprawy brutto byłyby pokryte w całości przez ubezpieczyciela. W sytuacji, gdy poszkodowanym jest podatnik czynnym VAT, a samochód jest częściowo wykorzystywany do celów sprzedaży opodatkowanej w układzie 50/50, odliczenie VAT naliczonego z faktury za naprawę przysługuje w tej samej proporcji. Zatem warsztat wystawi fakturę właścicielowi samochodu za naprawę z VAT 23% i podatnik ma obowiązek odprowadzić całość VAT naliczonego z tej faktury. Jednak podatnik ma prawo odliczyć tylko 50% VAT. Ponieważ, jak wspomniano wyżej, poszkodowany nie może teoretycznie być stratny, zakład ubezpieczeniowy powinien zapłacić 50% kwoty VAT naliczonego, którego podatnik nie ma prawa odliczyć, ale musi odprowadzić (rozliczyć). Dla porównania, przy użytkowaniu samochodu osobowego w 100% dla celów sprzedaży opodatkowanej, podatnik miałby prawo odliczyć 100% VAT.
Fot: enavto.elements