Nagroda im. Józefa Ślisza przyznana po raz piąty
Nagroda im. Józefa Ślisza przyznawana jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej osobom lub instytucjom, które wyróżniają się zaangażowaniem w propagowanie postaw obywatelskich i demokratycznych, szerzenie wartości chrześcijańskich oraz wspierają szeroko pojęty rozwój obszarów wiejskich.
Nagroda upamiętnia postać Józefa Ślisza, lidera chłopskiego, który angażował się w działalność społeczno-polityczną zmierzającą do wspierania rozwoju polskiej wsi i przemian demokratycznych. Był współorganizatorem NSZZRI „Solidarność” i organizatorem strajków chłopskich w 1981 r. Był także sygnatariuszem porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Po 1989 r. został wybrany wicemarszałkiem Senatu RP. Jego grób znajduje się w oddalonej kilka kilometrów od Jasionki Łące, rodzinnej miejscowości Józefa Ślisza.
Nagroda jest przyznawana przez jej Collegium od 2017 r., w którego skład wchodzą: Elżbieta Bieniasz – córka Józefa Ślisza, Jarosław Kaczyński – prezes Prawa i Sprawiedliwości (w Jasionce reprezentowany przez sekretarza generalnego PiS Krzysztofa Sobolewskiego) oraz Artur Balazs – przewodniczący kapituły Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
W 2023 r. uhonorowany nagrodą im. Józefa Ślisza został Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy. W jego imieniu nagrodę odebrał ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Kułeba otrzymał ją „za szczególne zaangażowanie w mobilizację krajów europejskich do pomocy humanitarnej i wojskowej na rzecz Ukrainy w obliczu barbarzyńskiej i nieludzkiej agresji Rosji”.
– W dobie tej bandyckiej wojny, którą wywołała imperialna Rosja, chyba nie ma kraju na świecie, którego naród potrafiłby się przeciwstawić imperializmowi jak Ukraina – mówił Artur Balazs, przewodniczący kapituły Fundacji EFRWP, która po raz piąty przyznała to prestiżowe wyróżnienie.