Pielnik własnego pomysłu - "Innowacyjny Rolnik" nagrodzony
Drugiego dnia forum odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie „Innowacyjny Rolnik”. Jego ideą jest promowanie właścicieli gospodarstw i przedsiębiorstw rolnych, którzy wprowadzili nowe rozwiązania poprawiające wydajność i opłacalność produkcji rolnej. Liczy się pomysłowość, nieszablonowe myślenie, niekoniecznie korzystanie z bardzo drogich i najnowszych rozwiązań. Nagrody (laptopy) w konkursie, ufundowane przez firmę 365FarmNet są przyznawane w trzech kategoriach.
W tym roku nagrody najlepszym innowacyjnym rolnikom wręczali w Jasionce przedstawiciele kapituły: Paweł Kuroczycki, redaktor naczelny „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, Krzysztof Podhajski, prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, oraz Jarosław Adamczak, dyrektor zarządzający firmy 365FarmNet.
– Bardzo dziękuję naszym laureatom – zwrócił się do wyróżnionych redaktor Paweł Kuroczycki. – To dzięki wam i waszej ciężkiej, a często niewdzięcznej pracy możemy się tu spotykać i dyskutować o rolnictwie.
Podziękowania skierował też do Krzysztofa Wróblewskiego, obecnego na sali wieloletniego redaktora naczelnego TPR, który niedawno przeszedł na emeryturę. Do końca stycznia był z „Tygodnikiem” i miał duży udział w pracach kapituły tego konkursu.
W pierwszej z kategorii, „Innowacyjne gospodarstwo rodzinne”, zwyciężyli Monika i Cezary Grzegórscy z Brzeźna w województwie kujawsko-pomorskim.
– Nasze gospodarstwo ma około 50 ha. Zajmujemy się głównie produkcją warzyw, ale także zbóż i buraków cukrowych – wyliczał Cezary Grzegórski.
Rolnik we współpracy z firmą BBTechnika ze Złotowa opracował pielnik sterowany precyzyjnie przez człowieka. Maszyna została wyposażona w automatyczną regulację narzędzia odpowiedzialnego za usuwanie chwastów. Do wprowadzenia w życie tego projektu pana Cezarego zainspirowała, jak to zwykle bywa, potrzeba. W sytuacji wycofywania z użycia kolejnych substancji czynnych odpowiadających za działanie herbicydów postawił na zwiększenie roli mechanicznego zwalczania chwastów. Prototyp pielnika w ubiegłym roku pomyślnie przeszedł już testy polowe w gospodarstwie państwa Grzegórskich.