Na początek warto oszacować ryzyko pojawienia się szkodników magazynowych.
- Dużo zależy od szczelności magazynu zboża. Jednak z powodu konieczności wentylacji nie ma idealnie szczelnych silosów. Można jednak zmniejszyć ryzyko poprzez montowanie siatek o drobnych oczkach w miejscach nawiewu powietrza.
- Kolejnym czynnikiem ryzyka jest materiał budowlany, z którego powstał magazyn. W starych, płaskich budynkach z drewnianymi elementami, ryzyko jest większe, gdyż w szparach łatwiej ukryć się owadom przed środkiem owadobójczym. Mniejsze jest ryzyko w blaszanych silosach oraz w budynkach z nieporowatego betonu, ale i tam nie jest ono zerowe.
- Bardzo dużym czynnikiem ryzyka jest pochodzenie składowanego ziarna, a nawet miejsca, w których przebywały przyczepy, środki transportu, czy inne urządzenia i maszyny, składowane często pod wspólnym dachem z ziarnem. Jeżeli ziarno pochodzi ze składowania w innym magazynie, a także przyczepy zmieniały miejsce postoju, to ryzyko zawleczenia owadów jest bardzo duże.
- W końcu istotna jest temperatura i wilgotność. Zasada jest prosta – im wilgotniej i cieplej, tym ryzyko namnożenia populacji owadów wyższe. Niestety, nie sprzyja temu obecna sytuacja, gdy magazyny są pełne, a na zewnątrz robi się coraz cieplej.