Podkreślić należy dość ostrożne stanowisko amerykańskich ekspertów dotyczące wzrostów zbiorów pszenicy w Rosji, gdyż już sami rosyjscy eksperci podają znacznie wyższe tegoroczne osiągi. Możemy również mieć inne zdanie dotyczące tak dużego obniżenia zbiorów pszenicy w Europie, ale na prawdziwe podsumowujące dane przyjdzie jeszcze poczekać.
PSZENICA
Prognozy ekspertów USDA dla pszenicy na sezon 2020/21 dotyczą zmniejszenia produkcji. Światowe zbiory została obniżone o 3,7 miliona ton do 766,03 mln ton. Na co wpływ miała redukcja o 4,0 miliona ton w UE oraz o 1,0 miliona ton w przypadku Kazachstanu i Turcji. Zmiany te są częściowo kompensowane wzrostem produkcji o 1,5 mln ton w Rosji i o 1,1 mln ton w Brazylii.
Za to globalne zapasy początkowe pszenicy zgromadzone jeszcze przed tegorocznymi żniwami szacowane są na poziomie wyższym, o 3,8 miliona ton, do 300,91 mln ton, co spowodowane jest głównie wzrostem o 3,5 miliona ton dla UE.
Zużycie obniżyło się o 1,3 miliona ton, ma w tym sezonie wynieść 620,14 mln ton, na co wpływ ma zmniejszenie wykorzystania na paszę o 1 milion ton w UE.
Globalny eksport obniża się nieznacznie do 187 mln ton, eksperci wskazują na zmniejszenie eksportu o 1,5 mln ton z UE i 0,8 miliona ton redukcji dla Kazachstan, za główną przyczynę podają zmniejszoną produkcję w tych regionach. Jednak te mniejsze ilości z Europy są równoważone wzrostem eksportu Rosji o 1,5 mln ton, wynikającym ze zwiększonych dostaw oraz wzrostem o 0,7 mln ton w przypadku Stanów Zjednoczonych.
Przy większym zużyciu globalnym niż podaży, światowe zapasy są skorygowane o 2,0 mln ton do rekordowego poziomu 316,8 mln ton.
Kukurydza
W tym miesiącu prognozy ekspertów USDA dotyczące kukurydzy na rok 2020/21 przewidują wyższą produkcję (1 mld 171 mln t), nieco wyższy eksport (do 317 mln t) i zwiększone zapasy w porównaniu z poprzednim miesiącem (184,6 mln t. obecnie).
Produkcja kukurydzy w UE jest obniżona o 0,5 mln t, głównie w wyniku redukcji w Rumunii i Francji, które są częściowo równoważone wzrostami w Polsce, Włoszech i na Węgrzech. Prognozuje się także, że produkcja kukurydzy na Ukrainie będzie wyższa, głównie w związku z wyższym przewidywanym areałem.
Główne globalne zmiany w handlu obejmują wzrost eksportu kukurydzy ze Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i Birmy.
Końcowe zapasy kukurydzy są nieco niższe w porównaniu z poprzednim miesiącem, co odzwierciedla wzrost w Indonezji, który jest z nadwyżką równoważony spadkami w Kanadzie i Indiach.
OLEISTE
Światowe prognozy podaży i popytu ekspertów USDA dla nasion oleistych na sezon 2020/21 obejmują wyższą produkcję, wyższe zużycie i niższe zapasy końcowe.
Zagraniczna produkcja (świat bez USA) nasion oleistych została zmniejszona o 1,7 miliona ton do 479,6 miliona, głównie z niższych upraw rzepaku i słonecznika, częściowo równoważąc wyższą produkcję w USA.
Produkcja rzepaku jest obniżona w przypadku Ukrainy i Kazachstanu, a produkcja nasion słonecznika w Rosji, Kazachstanie i Mołdawii.
Globalny handel soją 2020/21 został zwiększony o 3,9 miliona ton do poziomu 165,5 mln ton, przy wyższym eksporcie do Brazylii, Argentyny i Stanów Zjednoczonych.
Jest to poparte wyższym importem do Chin, Tajlandii, Argentyny, Egiptu i Indii.
Wyższe zużycie, głównie w Chinach, powoduje wzrost globalnych zapasów końcowych o 0,3 mln ton do 95,4 mln.
oprac. Juliusz Urban fot. Sierszeńska