Pszenica
Poziom światowego handlu w sezonie 2020/21 amerykańscy eksperci podnoszą o 4,6 miliona ton, czyli ponad 2 procent, przy rekordowych 188 milionach. Przewiduje się, że wzrośnie, przede wszystkim import do Chin, Algierii, Maroka, UE, Iraku i Uzbekistanu. Rosja z ilością sprzedaży 35 mln ton w dalszym ciągu jest przewidywana jako wiodący światowy eksporter pszenicy. Argentyna, Australia i Kanada mają także mieć wyższy eksport, podczas gdy UE, Ukraina i Stany Zjednoczone utrzymają w tym roku niższe poziomy sprzedaży.
Globalne zużycie pszenicy w nadchodzącym sezonie wzrośnie o 4,9 miliona ton do rekordowo wysokiego poziomu 753,5 miliona. Wzrośnie wykorzystanie na żywność, nasiona i zastosowanie przemysłowe. Te wzrosty zdecydowanie skompensują, a wręcz przewyższą mniejsze zużycie na paszę. Prognozowane światowe zapasy pszenicy na koniec sezonu 2020/21 mają wzrastać o 5 procent do rekordowych 310 milionów ton. 52% ma być zgromadzone w Chinach.
Kukurydza
Światowa produkcja kukurydzy ma być również rekordowo wysoka 1.187 mln ton, i to z największymi wzrostami w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, na Ukrainie, w Meksyku i Kanadzie. USDA oczekuje, że globalne zużycie kukurydzy wzrośnie o 4 procent, do 1.162 mln ton. Podobny wzrost spodziewany jest w imporcie kukurydzy. Znaczne prognozowane wzrosty importu kukurydzy obejmują UE, Egipt, Meksyk, Iran, Maroko i Wietnam.
Globalne zapasy kukurydzy mają być wyższe w porównaniu z rokiem ubiegłym, ponieważ spadek zapasów w innych krajach jest z nadwyżką rekompensowany przez rosnące stoki w Stanach Zjednoczonych. Zapasy końcowe wzrosną z 314,7 mln ton na koniec ubiegłego sezonu, do 339,6 mln ton w sezonie bieżącym.
Z wyłączeniem Chin i Stanów Zjednoczonych zapasy jednak będą wynosić tylko 55,3 mln ton. W przypadku Chin całkowity import prognozowany jest na poziomie 18,3 miliona ton, co oznacza wzrost o 1,3 miliona w porównaniu z sezonem 2019/20.
Soja-Oleiste
Globalna prognoza amerykańskich ekspertów dla roślin oleistych na lata 2020/21 obejmuje większe zbiory. Jednak oczekuje się, że zapasy końcowe wraz ze wzrostem wykorzystania będą nieznacznie spadać. Światowa produkcja soi rośnie o 26,6 miliona ton do 362,8 miliona. Największe zwyżki plonów spodziewane są w Brazylii o 7 milionów ton do 131 milionów i w Argentynie, tu wzrosły o 2,5 miliona ton, do 53,5 miliona. Także produkcja soi w USA rośnie po zeszłorocznych znacznych obniżkach.
Prognozuje się, że globalne spożycie pasz białkowych poza Chinami wzrośnie o 2% w latach 2020/21, i w 3% porównaniu z 5-letnią średnią. Konsumpcja śruty sojowej w Chinach ma być 6% wyższa niż w poprzednich latach, gdyż Chiny odzyskują siły od wybuchu ASF.
Przy większym zapotrzebowaniu na pasze białkowe eksport soi ma wzrosnąć o 8,0 mln ton do 161,9 ml, natomiast globalne zapasy soi prognozowane są na 98,4 mln ton, co stanowi spadek o 1,9 mln w porównaniu z rokiem 2019/20. Mniejsze zapasy rok do roku mają być w USA, natomiast wyższe w Chinach, Brazylii i Argentynie.
oprac. Juliusz Urban Fot. Daleszyński