Jak powstało OSP Szulmierz?
OSP Szulmierz powołano do życia w 1926 r. z inicjatywy miejscowych członków kółka rolniczego. W skład pierwszego zarządu wybrano: prezesa Jana Bojanowskiego – dziedzica majątku w Lipie, naczelnika Jana Żmijewskiego – nauczyciela miejscowej szkoły, zastępcę naczelnika Stanisława Jankowskiego – rolnika oraz skarbnika Franciszka Różnieckiego – rolnika.
Opiekunem OSP był instruktor Powiatowej Straży Pożarnej w Ciechanowie Franciszek Truchliński. Organizacja liczyła wówczas 19 członków. Dzięki zaangażowaniu wszystkich mieszkańców w październiku 1926 roku oddano do użytku remizę. W 1927 roku dh Jan Bojanowski zrzekł się funkcji prezesa, zastąpił go dh Kazimierz Załuski – dziedzic z Szulmierza.
W okresie międzywojennym z Warszawy sprowadzono sikawkę, jeden odcinek węża ssawnego i 50 mb węża tłocznego, 15 kasków, 15 pasów i 15 toporów. Jednostka krzewiła szeroką działalność kulturalną, dała się poznać podczas przedstawień w okolicznych wsiach. Pod koniec okresu międzywojennego OSP posiadała wóz bojowy, do którego w razie potrzeby zaprzęgano cztery konie przydzielone z majątku, sikawkę ręczną oraz beczkę 200 litrów do dowożenia wody.
W okresie okupacji zniszczono wóz bojowy, wywieziono sikawkę. Remiza służy okupantowi za magazyn, warsztat remontowy. Pod koniec wojny remiza stanowiła składowisko bomb, granatów i kul armatnich. W okresie powojennym społeczność wsi powróciła do aktywności. Ponownie nawiązana została współpraca z Komendą Powiatową w Ciechanowie. W 1955 r. powstała Gromadzka Rada Narodowa w Szulmierzu, która czynnie angażowała się w pracę jednostki. Odnaleziono porzuconą sikawkę, wyremontowano beczkę, otrzymano motopompę M-200. W 1958 r. zapada decyzja budowy „Domu Strażaka”.
W 1970 roku na wyposażenie trafił pierwszy samochód bojowy marki Żuk. W 1991 roku otrzymano samochód pożarniczy Jelcz Hydromil.
Od 1999 roku jednostka wchodzi w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
– Przynależność jednostki do KSRG, to między innymi szansa na zdobycie kolejnego sprzętu, a więc dalszy rozwój. Obecny wóz bojowy to średni samochód ratowniczo-gaśniczy MAN TGM 13.290 przekazany w 2019 roku po wieloletnich staraniach. Inicjatywa została zrealizowana przy dużym zaangażowaniu druha naszej jednostki Rafała Romanowskiego, posła na Sejm, a zarazem wiceministra rolnictwa, Marioli Kołakowskiej – wójta gminy Regimin oraz komendanta powiatowego PSP w Ciechanowie mł. bryg. Jarosława Nowosielskiego – opowiada dh Marcin Sobecki – naczelnik jednostki.
- Samochód ratowniczo-gaśniczy MAN TGM 13.290 - będący na wyposażeniu OSP Szulmierz