GIW 2 listopada br. ponownie w tym roku złożył deklarację do WOAH (Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt), która dotyczy odzyskania statusu kraju wolnego od HPAI. Są do tego przesłanki, bo ostatnie ognisko wybuchło 21 września br., natomiast wygaszono je 4 października. Wygaszenie polega na wybiciu ptaków, odkażeniu i oczyszczeniu.
Od tego czasu musi upłynąć 28 dni, aby zainteresowany odzyskaniem statusu wolnego od grypy ptaków kraj, mógł się o niego ubiegać. Termin minął 2 listopada i wówczas GIW złożył deklarację.
- Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się do wszystkich państw, które wprowadziły restrykcje w handlu drobiem, mięsem drobiowym i produktami z mięsa drobiowego w związku z wystąpieniem w Polsce grypy ptaków o uchylenie nałożonych restrykcji - podaje GIW. Czekamy na szersze informacje z GIW, ile potrwa ten proces oraz kiedy możliwe jest przywrócenie eksportu na rynki, które nie uznają regionalizacji wystąpienia choroby.
Grypa ptaków w UE - sytuacja się pogarsza
Niestety na zachodzie Europy sytuacja dotycząca ognisk HPAI się pogarsza. Coraz częściej pojawiają się doniesienia medialne o kolejnych wyznaczanych ogniskach i przypadkach u drobiu hodowlanego i dzikiego. Najgorzej obecnie jest w Niemczech, Niderlandach, Włoszech, Węgrzech, Francji, gdzie lawinowo potwierdzane są wyniki badań w kierunku grypy ptaków.