Najstarsza krowa superczempionką wystawy w Bratoszewicach
Tytuł superczempiona wystawy wśród krów zdobyła najstarsza sztuka ze wszystkich zaprezentowanych na ringu. To krowa o imieniu Patrycja 84 z Ośrodka Hodowli Zarodowej w Dębołęce. Ma grubo ponad 8 lat i jest w 6 laktacji. Co ciekawe, w swojej najlepszej laktacji dała 13 443 kg mleka. Jest w bardzo dobrej kondycji i ma zadatki na zostanie krową o rekordowej wydajności życiowej. Zarówno ona, jak i pozostałe sztuki, które startowały w nowej kategorii „krowy seniorki”, a było ich 4, udowodniły, że jednak hf-y potrafią żyć długo, na co zwrócił uwagę prowadzący ocenę Krzysztof Gałązka – dyrektor biura Łódzkiego Związku Hodowców Bydła. Zaznaczył również, że superczempionka Patrycja 84 to córka polskiego buhaja Alabama, który również został wyhodowany w OHZ Dębołęka i to świadczy o bardzo wysokim poziomie genetycznym tego ośrodka.
Wśród jałówek najwięcej laurów zdobyły sztuki z hodowli Tomasza Kocięby z Kolonii Łaznów, bo aż trzy czempiony i wiceczempionat oraz najcenniejszy laur w postaci superczempiona wystawy.
– Dzisiaj mamy święto hodowców i to długo wyczekiwane ze względu na pandemię, choć czas jest nieciekawy ze względu na rosnące, i to w zastraszającym tempie, koszty produkcji. Występuje pojęcie ceny dnia, bo na jutro nikt nam jej nie zagwarantuje. Kiedyś cena dnia dotyczyła paliwa, a dziś wszystkich środków produkcji. Bardzo drogie są komponenty pasz, zwłaszcza składniki białkowe. Z tych względów, dużo niższa cena mleka sprzed pandemii była znacznie bardziej opłacalna niż obecna wydawałoby się bardzo wysoka cena, powyżej 2 zł za litr. Oczywiście moja mleczarnia SM Ryki jest firmą stabilną i razem dajemy radę w tych trudnych czasach – powiedział Tomasz Kocięba.
- Sędziowie: Małgorzata Lisiecka i Jarosław Wiek
- Superczempionka wystawy wśród krów i zarazem najstarsza sztuka ze wszystkich zaprezentowanych
- Jałówkę z hodowli Tomasza Kocięby, która zdobyła tytuł superczempiona oprowadzała córka hodowcy Aleksandra Kocięba, dalej obok niej od lewej stoją: Michał Rodak i Ewa Kłębukowska – dyrektorzy z PFHBiPM, Włodzimierz Pabin – prezes ŁZHB, hodowca Tomasz Kocięba oraz Dariusz Piątek – wiceprezes ŁZHB i główny hodowca OHZ Dębołęka
W sumie hodowcy z województwa łódzkiego zaprezentowali 17 krów i 29 jałówek rasy hf, które w grupach wiekowych oceniła komisja sędziowska w składzie: Małgorzata Lisiecka – sędzia główny i Jarosław Wiek – asystent sędziego, oboje z PFHBiPM. W grupach liczących 4 sztuki i więcej przyznano tytuł czempiona i wiceczempiona, przy 3 sztukach przyznawano tylko czempiona, a w kategorii krów w II laktacji zaprezentowano tylko 2 sztuki i zgodnie z regulaminem nie przyznano tytułu, a jedynie wskazano lokatę pierwszą i drugą.
- Czempionka z 6 grupy wiekowej jałówek z hodowli Radosława Wolskiego
- Zwiedzający chętnie degustowali produkty na stoiskach mleczarskich, największe z nich wystawiła OSM Łowicz, ale nie zabrakło też innych spółdzielni mleczarskich z województwa łódzkiego, takich jak: OSM WART-MILK, OSM Głuchów, SDM Wieluń, ŁSM JOGO, OSM Skierniewice oraz OSM Radomsko
Poniżej prezentujemy listę najwyżej ocenionych zwierząt: