Zboża
Prognoza Międzynarodowej Rady Zbożowej dotycząca światowej produkcji zbóż w sezonie 2021/22 zostanie obniżona w tym miesiącu o 6 mln t, do 2,295 mld ton. Jest to jednak o 82 mln t więcej niż w roku ubiegłym. Ten rok będzie rekordowy głównie z powodu gwałtownego wzrostu produkcji kukurydzy (+74 mln t), a także rosnących zbiorów pszenicy (+15 mln t). W tym miesiącu szacunki nieznacznie spadają, głównie ze względu na ograniczenia plonów pszenicy, jęczmienia i owsa w Ameryce Północnej.
Zdaniem międzynarodowych ekspertów o 4 mln t zmniejszy się także globalna konsumpcja. Stanie się tak głównie ze względu na niższe niż wcześniej przewidywano zużycie na pasze. Roczny wzrost zużycia na żywność wyniesie 12 mln t, dla zastosowań przemysłowych 7 mln t, a na paszę 37 mln t. Jednak całkowite zużycie nadal utrzymuje się na rekordowo wysokim poziomie i wyniesie tyle co zbiory, a więc 2,295 mln, co oznacza ponad 3% wzrost w skali roku.
Według IGC światowe zapasy zbóż na koniec 2021/22 będą o 3 mln t niższe niż prognozowano w czerwcu. Kształtując się na poziomie 594 mln t, zostaną tylko nieznacznie zmienione w porównaniu do poprzedniego sezonu (+1 mln t). Korekta w górę dla kukurydzy, częściowo skompensuje cięcia w zapasach pszenicy i jęczmienia.
Głównie ze względu na wzrost dostaw jęczmienia do Chin, prognoza dla światowego handlu, w okresie lipiec 2021 r.– czerwiec 2022 r. zostaje w tym miesiącu podwyższona o 1 mln t, do 419 mln t. Taki wolumen w obrocie międzynarodowym będzie o 2% mniejszy niż sezonie poprzednim, ponieważ większe dostawy do krajów Bliskiego Wschodu, mogą nie w pełni zrekompensować sumarycznie mniejsze tegoroczne wolumeny importu do Chin.
Soja
Międzynarodowa Rada Zbożowa przewiduje, że światowa produkcja soi w latach 2021/22 wzrośnie o 19 mln t w skali roku, do rekordowego poziomu 382 mln ton. Eksperci Rady za główne przyczyny podają przyrost powierzchni uprawy u największych producentów.
Przy niezmienionych w tym miesiącu szacunkach całkowitego wykorzystania, wynoszącego 378 mln t, a więc 13 mln t większego niż w ubiegłym sezonie, zapasy soi są podniesione do 54 mln t. Jest to zaledwie 5 mln t i aż o 9% więcej, niż na zakończenie poprzedniego sezonu. Ze względu na spowolnienie handlu, nastąpi skromna kumulacja zapasów soi u największych eksporterów.
Prognoza dotycząca światowego sojowego handlu 2021/22 jest cięta w tym miesiącu nieznacznie, bo o 2 mln t, co odzwierciedla nieco mniejsze niż oczekiwano wcześniej wysyłki z Ameryki Południowej. Prognozowany handel na poziomie 172 mln t, jest wciąż rekordowy i obejmuje 4 mln t więcej niż w poprzednim sezonie. Eksperci IGC przewidują powrót światowego popytu importowego, z powodu niewielkiego wzrostu zakupów w Azji.