Od przyszłego roku będzie można kupować leki weterynaryjne przez Internet
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy Prawo farmaceutyczne sprzedaż internetowa leków weterynaryjnych jest zabroniona, a ich obrót możliwy jest jedynie w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt. 28 stycznia 2022 roku w życie wejdzie rozporządzenie unijne, które pozwalać będzie na obrót detaliczny lekami weterynaryjnymi bez recepty. Które leki dla naszych pupili będą dostępne w sieci?
– Przez internet będą mogły być sprzedawane wszystkie leki, które są zarejestrowane w odpowiednim urzędzie, czy to centralnie w urzędzie europejskim, czy w Polsce. Chodzi tutaj o leki bez recepty. Preparaty, które są wypisywane przez lekarza weterynarii na receptę, nadal pozostaną w obrocie bezpośrednio u lekarzy tudzież z możliwością wykupienia w aptekach. Takie leki jak krople, obroże przeciwpchelne czy przeciwkleszczowe, innego typu środki przeciwrobaczne dla psów czy kotów będą mogły być dostępne również przez internet – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Radosław Knap, sekretarz generalny Stowarzyszenia POLPROWET, zrzeszającego producentów leków weterynaryjnych.Nowe przepisy to duże ułatwienie dla osób mieszkających na wsi
Możliwość kupienia leków weterynaryjnych w sieci u to duże ułatwienie dla posiadaczy psów i kotów, w szczególności tych, którzy mieszkają w znacznej odległości od jakiegokolwiek gabinetu weterynaryjnego. Większa dostępność do chociażby preparatów przeciwpasożytniczych, pozwoli właścicielom na regularnie zabezpieczanie psa czy kota, tym samym niedopuszczanie do stanu, w którym zwierzę potrzebuje poważniejszego leczenia. Zmniejszy to także obrót lekami zamawianymi z zagranicznych stron, które nie posiadają polskich ulotek oraz zamienników przeznaczonych dla ludzi, po które również sięgają właściciele czworonogów.Warto jednak pamiętać, że dostępność leków weterynaryjnych bez recepty w Internecie i możliwość ich kupienia nigdy nie zastąpią konsultacji ze specjalistą. Jeżeli widzimy, że stan naszego zwierzęcia się pogorszył, powinniśmy skonsultować go jak najszybciej z lekarzem weterynarii, ponieważ każde zastosowanie leku niesie ze sobą ryzyko powikłań, a źle dobrana terapia może bardziej zaszkodzić niż pomóc.