Kiedy i w jaki sposób należy rozliczyć VAT?
Jestem rolnikiem na ok. 120 ha oraz prowadzę działalność usługową w ramach "Różnicowania", w zakresie zbioru kombajnem. Bezpośrednio po żniwach kukurydzy chcę zawiesić działalność gospodarczą aż do następnych żniw i w tym czasie chcę sprzedać kombajn i kupić nowy. Kiedy i w jaki sposób należy rozliczyć VAT od tych transakcji?
Aleksander T. (woj. mazowieckie)
VAT od sprzedaży kombajnu
Zawieszenie działalności gospodarczej jest instytucją określoną w ustawie Prawo przedsiębiorców i dotyczy wyłącznie przedsiębiorców niezatrudniających pracowników na podstawie umowy o pracę. Działalność rolnicza jest wyłączona z pojęcia "działalność gospodarcza". Na dodatek nasz Czytelnik wykonuje wyłącznie "działalność rolniczą" w rozumieniu ustawy o VAT (działalność usługowa w zakresie usług rolniczych jest działalnością gospodarczą, ale jest równocześnie działalnością rolniczą).
W przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji JPK-VAT za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy. Czytelnik oczywiście nie zamierza rezygnować z działalności rolniczej. Zawieszenie działalności gospodarczej dotyczy tutaj tylko działalności w zakresie usług rolniczych – pod kątem podatku dochodowego i (ewentualnie) ZUS. Działalność rolnicza nadal będzie prowadzona, a co za tym idzie – powinny być składane deklaracje JPK-VAT za każdy kolejny miesiąc prowadzenia tej działalności (patrz: interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 7 listopada 2012 r., IPTPP1/443-694/12-2/MG).
Zatem, z punktu widzenia VAT, zawieszenie przez naszego Czytelnika działalności gospodarczej w tym przypadku będzie mało efektywne. Po ewentualnym złożeniu deklaracji o zawieszeniu działalności gospodarczej, z punktu widzenia VAT nic się nie zmieni – będzie można sprzedawać i kupować środki trwałe na zwykłych zasadach.
Roman Włodarz, ekspert VAT
fot. Sierszeńska