Inwestycje poprawiające dobrostan bydła i świń
W ramach interwencji poprawiającej dobrostan zwierząt, rolnicy prowadzący chów lub hodowlę świń, będą mogli otrzymać dofinansowanie na inwestycje w zakresie dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad minimalne normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa oraz powszechnie stosowanych praktyk hodowlanych.
Jakie działania będą wspierane w ramach zwiększenia dobrostanu?
- zwiększenie swobody ruchu dla lochy i prosiąt poprzez budowę lub przebudowę, lub zakup i montaż pojedynczych lub grupowych kojców dla loch w okresie porodu i odchowu prosiąt ssących, w tym źródeł miejscowego dogrzewania (maty, promienniki) dla prosiąt,
- stworzenie odpowiedniego mikroklimatu w budynkach inwentarskich, w których utrzymywane są świnie, w tym poprzez: zakup i montaż zautomatyzowanych instalacji poprawiających mikroklimat w budynkach inwentarskich (schładzanie lub ogrzewanie), wraz z zasilaniem awaryjnym,
- zakup autonomicznych, samobieżnych urządzeń do czyszczenia podłóg (usuwania odchodów).
Maksymalna wysokość wsparcia dla jednego beneficjenta i na jedno gospodarstwo nie może przekroczyć 150 000 zł i wynosi do 65% kosztów kwalifikowalnych inwestycji.
Jakie dopłaty na dobrostan loch i tuczników w ramach ekoschematów?
Rolnicy utrzymujący świnie mogą realizować programy takie jak:
- wariant 1.1. Dobrostan loch – zwiększona powierzchnia w budynkach (roczna stawka płatności 301 zł/szt.),
- wariant 1.2. Dobrostan tuczników – zwiększona powierzchnia w budynkach (roczna stawka płatności 24 zł/szt.).
Od tego roku dotychczasowe działanie Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020 zostanie zastąpione ekoschematem Dobrostan zwierząt w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR 2023-2027).
Dla trzody chlewnej zaproponowany system punktowy polegać będzie na możliwości wyboru poszczególnych praktyk podwyższających dobrostan zwierząt, możliwych do zrealizowania w danym gospodarstwie.
Praktyki dodatkowe dla loch:
- zapewnienie ściółki,
- późniejsze odsadzanie prosiąt,
- zapewnieniE zwierzętom zwiększonej powierzchni bytowej w pomieszczeniach lub budynkach o 50%.
Praktyki dla tuczników:
- zapewnienia ściółki,
- zapewnienie zwierzętom zwiększonej powierzchni bytowej w pomieszczeniach/budynkach o 50%.
Jeżeli w gospodarstwie utrzymuje się lochy i tuczniki rolnik może uzyskać premie za cykl zamknięty wypłacaną do sztuki każdego sprzedanego tucznika.
Podstawowy warunek realizacji ekoschematu to zapewnienie zwierzętom zwiększonej powierzchni bytowej w pomieszczeniach/budynkach o co najmniej 20%. Stawki płatności są rekompensatą za dodatkowe poniesione koszty i utracone dochody w wyniku wprowadzenia praktyk hodowlanych związanych z podwyższonym dobrostanem zwierząt.
Ile wynosi płatność dobrostanowa do loch:
Ile wynosi płatność dobrostanowa tuczników: