Ekoschemat: szanse i obowiązki
Tym razem nie tylko bydło, świnie, owce i kozy, ale także konie, kury nieśne, kurczęta i indyki rzeźne będą mogły liczyć na wsparcie w postaci dodatkowych dopłat dobrostanowych. Z jednej strony to szansa na podniesienie kwoty dopłat bezpośrednich i opłacalności produkcji zwierzęcej, z drugiej przystąpienie do programu wiąże się konkretnymi obowiązkami – w tym ograniczającymi dotyczącymi intensywność produkcji.
W pierwszej zatwierdzonej wersji planu strategicznego dość rygorystycznie podchodzono do obowiązków wynikających z realizacji tego ekoschematu – m.in. w przypadku trzody i bydła nakładając obowiązek realizacji wariantu dotyczącego zwiększonej powierzchni w budynkach jako warunku wstępnego do wyboru innych wariantów. Jednak już na pierwszym posiedzeniu komitetu monitorującego zapadła uchwała łagodząca te wymagania – będzie więc większa elastyczność w doborze realizowanych wariantów.
Dotychczasowy program dotyczący dobrostanu zwierząt już od tego roku zostanie zastąpiony dobrowolnym ekoschematem w ramach dopłat bezpośrednich. Oprócz bydła obejmie także świnie, owce, kozy, konie oraz kury nieśne, brojlery i indyki.