Kontrola powiatowej inspekcji weterynaryjnej
Temat znany wszystkim producentom świń, jednak za każdym razem wywołujący wiele obaw i wątpliwości, czy aby na pewno wszystko jest tak, jak być powinno. Wszystko przez zmieniające się przepisy. W związku z pojawiającymi się nowymi ogniskami ASF, producenci trzody chlewnej muszą spodziewać się przynajmniej raz w roku kontroli powiatowej inspekcji weterynaryjnej. Kontrole dzielą się na kontrolę weterynaryjną – SPIWET – warunki weterynaryjne gospodarstwa i paszową – SPIWET PASZE C i przebiegają według list kontrolnych.
Inspektor z powiatowej inspekcji weterynaryjnej powinien przedstawić się i okazać identyfikator uprawniający do kontroli. W związku z przepisami o bioasekuracji podlega on procedurom wejścia, kąpieli oraz przebrania się lub założenia jednorazowej odzieży ochronnej, dezynfekcji oraz wpisania się do rejestru wejść do gospodarstwa. Sprawdzeniu podlega rejestracja siedziby stada w Centralnej Bazie Danych Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt ARiMR oraz prawidłowego oznakowania świń – kolczyk z numerem siedziby stada na lewej małżowinie usznej zwierzęcia. Z tego obowiązku zwolnione są prosięta do 30. dnia życia, urodzone w tym gospodarstwie.
Inspektor podlega procedurom wejścia, kąpieli oraz przebrania się lub założenia jednorazowej odzieży ochronnej, dezynfekcji oraz musi wpisać się do rejestru wejść do gospodarstwa.