Wnioski w ramach tego poddziałania można składać osobiście w ARiMR, przez upoważnioną osobę za pośrednictwem biura powiatowego ARiMR, przesyłką poleconą lub elektronicznie w oddziałach regionalnych ARiMR, właściwych ze względu na miejsce realizacji operacji. Rozliczenie wszystkich operacji ma nastąpić do 30 czerwca 2025 r., gdyż program wydłużono o dwa lata.
Główne zmiany w programie dotyczą większego wsparcia dla przedsiębiorców na obszarach wiejskich, ułatwienia dostępu do usług związanych z rolnictwem oraz leśnictwem oraz ograniczenia niekorzystnego oddziaływania gospodarki rolnej na środowisko naturalne. Wyjątkowo premiowane będą takie działania jak:
- ograniczenie zużycia środków ochrony roślin,
- zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi,
- nowoczesne zarządzanie stadem zwierząt.
Usługi rolnicze wspomagające - 01.61.Z, 01.62.Z, 01.63.Z
Zmiany obejmują dotychczasową działalność z zakresu usług rolniczych w celu wsparcia: produkcji roślinnej oraz chowu i hodowli zwierząt gospodarskich, prowadzenia usług po zbiorach (kody Polskiej Klasyfikacji Działalności odpowiednio: 01.61.Z, 01.62.Z, 01.63.Z). Od 24 czerwca 2022 roku, w kategorii działalność usługowa wspomagająca będzie można ubiegać się o pomoc w czterech nowych zakresach.