Rozwój usług związanych z rolnictwem i leśnictwem – pytania wnioskodawców
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rozwój usług związanych z rolnictwem i leśnictwem – pytania wnioskodawców

29.08.2022

Od 7 lipca 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków o dotację na rozwój usług związanych z rolnictwem i leśnictwem. W związku z poszerzeniem wachlarza usług, na których świadczenie beneficjenci będą mogli otrzymać dofinansowanie, wśród zainteresowanych pojawiło się wiele pytań, na które ARiMR udzieliła odpowiedzi. 

Dopłaty na rozwój usług związanych z rolnictwem i leśnictwem – o co pytają rolnicy i leśnicy? 

Maksymalna kwota wsparcia, o którą można się ubiegać, wynosi 500 tys. zł. Atrakcyjna suma pieniędzy oferowana w ramach projektu zachęca do składania wniosków. Formuła dokumentów wyjaśniających zasady przyznawania funduszy nie dla wszystkich jest jednak jasna, dlatego ARiMR udzieliła wyczerpujących odpowiedzi. 

 Oto pytania zadawane przez beneficjentów z wyjaśnieniem od ARiMR: 

Jaki jest termin rejestracji działalności objętych wsparciem w ramach tego naboru? 

Jak poinformowała ARiMR, termin rejestracji zależy od rodzaju działalności prowadzonej przez beneficjenta.  

W przypadku działalności związanej z rolnictwem i leśnictwem: 

  •  usługi, na które zainteresowani chcą wziąć dofinansowanie, muszą być świadczone 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku. 

Jeżeli chodzi o działalności takie jak: 

  • usługową związaną z rolnictwem w zakresie zabezpieczania lub utrzymania urządzeń wodnych,  
  • usługową związaną z rolnictwem i leśnictwem w zakresie mycia i dezynfekcji, 
  • usługową związaną z rolnictwem w zakresie wykorzystania technologii cyfrowych, 

beneficjenci powinni zarejestrować działalność nie później niż do dnia złożenia pierwszego wniosku o dopłaty, a świadczenie usług powinno rozpocząć się nie później niż do dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności końcowej. 

Czy wnioskujący musi być rolnikiem lub prowadzić firmę zarejestrowaną na terenach wiejskich? 

Według informacji przekazanych przez Agencję, wnioskujący nie musi być rolnikiem ani podmiotem zarejestrowanym na terenach wiejskich, co określają przepisy. 

Czy wykształcenie i kwalifikacje zatrudnianego w firmie pracownika będą skutkowały otrzymaniem punktów na etapie oceny wniosku? 

Jak się okazuje, wykształcenie pracownika zatrudnionego przez wnioskodawcę ma wpływ na rozpatrzenie wniosku tylko w przypadku, gdy o pomoc ubiega się osoba fizyczna, wtedy wnioskujący musi przedstawić odpowiednie dokumenty wystawione na swoje nazwisko. 

Czy w obszarze działalności związanej z leśnictwem możliwy jest zakup wozu asenizacyjnego w celu świadczenia usług pielęgnacji upraw leśnych takich jak podlewanie wodą? 

Projekt nie przewiduje także dofinansowania zakupu wozu asenizacyjnego w obszarze działalności związanej z leśnictwem. Dofinansowanie w tym obszarze obejmuje koszty zakupu: 

  • nowych maszyn, 
  • narzędzi lub urządzeń przeznaczonych do: przygotowania gleby; pielęgnacji upraw leśnych; przycinania lub zrębkowania gałęzi drzew czy pozyskiwania i zbioru biomasy leśnej na cele energetyczne. 

Czy przyszły beneficjent wsparcia w zakresie działalności związanej z leśnictwem może świadczyć usługi na rzecz właścicieli lasów prywatnych? 

Jak wyjaśnia ARiMR, Lasy Państwowe nie są jedynym odbiorcą usług, dlatego przyszły beneficjent wsparcia w zakresie działalności związanej z leśnictwem może świadczyć usługi na rzecz właścicieli lasów prywatnych. Katalog przewiduje jednak dwa warunki, które musi spełnić wnioskodawca świadczący usługi lasom prywatnym: 

  • usługi te muszą mieścić się w zakresie usług zawartych w kodzie PKD 02.40.Z Działalność usługowa związana z leśnictwem, 
  • maszyny czy urządzenia objęte dofinansowaniem muszą być wykorzystywane zgodnie z założeniami przedstawionego biznesplanu. 

Czy podmiot planujący wykonywanie usług związanych z rolnictwem w zakresie zabezpieczania lub utrzymania urządzeń wodnych na dzień składania wniosku o płatność będzie musiał mieć wpisane odpowiednie kody w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej? 

Z informacji przekazanych przez przedstawicieli ARiMR wynika, że wpisanie kodu PKD działalności w CEIDG, na którą przedsiębiorca ubiega się o wsparcie, musi nastąpić przed dniem złożenia pierwszego wniosku o płatność. To ważne, ponieważ wtedy dofinansowaniem obejmowane są usługi świadczone przez firmy, które są wpisane do CEIDG z następującymi kodami:

42.21.Z – Roboty związane z budową rurociągów przesyłowych i sieci rozdzielczych, 

42.91.Z – Roboty związane z budową obiektów inżynierii wodnej, 

01.61.Z – Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną. 

W przypadku, gdy rejestracja dotyczy powyższych kodów razem, każdy kod musi zostać zarejestrowany. Jeżeli rejestracja jest związana z jednym lub dwoma kodami, wtedy beneficjent rejestruje jedynie kody wskazane w biznesplanie. 

Czy dla działalności w zakresie wykorzystania technologii cyfrowych możliwy jest zakup maszyn i urządzeń rolniczych? 

Niestety, zakup maszyn i urządzeń rolniczych w zakresie wykorzystania technologii cyfrowych nie został objęty wsparciem. O takie wsparcie mogą ubiegać się jedynie wnioskodawcy z sektora działalności usługowej związanej z rolnictwem. Dla przedsiębiorców świadczących usługi w zakresie wykorzystania technologii cyfrowych katalog przewiduje refundację kosztów zakupu: 

  • stacji bazowych służących do przesyłania danych, 
  • sensorów, 
  • urządzeń i czujników do pomiaru,  
  • urządzeń sterujących, 
  • pedometrów i akcelerometrów, 
  • dronów, czy  
  • stacji meteo. 

Dofinansowaniu w tym sektorze nie podlega również zakup maszyn i urządzeń wyposażonych np. w elementy ciągnika rolniczego z sensorem do pomiaru azotu w uprawach. 

Czy możliwy jest zakup ciągnika rolniczego w celu świadczenia usług związanych z rolnictwem w zakresie zabezpieczania lub utrzymania urządzeń wodnych? 

Możliwość zakupu ciągnika rolniczego mają natomiast przedsiębiorcy, ubiegający się o dofinansowanie w celu świadczenia usług związanych z rolnictwem w zakresie zabezpieczania lub utrzymania urządzeń wodnych. Również w tej kwestii ARIMR informuje o warunkach, które należy spełnić, a mianowicie: 

  • ciągnik musi być połączony z urządzeniem służącym do prac melioracyjnych, 
  • wydatek na zakup ciągnika nie może przekroczyć 50% pozostałych kosztów. 

Czy możliwy jest zakup podnośnika nożycowego lub koszowego w celu świadczenia usług w zakresie mycia i dezynfekcji budynków rolnych? 

Jak podaje ARiMR wnioskodawcy, świadczący usługi w zakresie mycia i dezynfekcji budynków rolnych, otrzymają dofinansowanie na zakup podnośnika koszowego lub nożycowego, jeśli w przedstawionym biznesplanie wykażą, że bez nabycia tych urządzeń realizacja zaplanowanych usług jest niemożliwa. Zakup podnośnika nożycowego lub koszowego, choć nie jest bezpośrednio związany z wykonywanymi czynnościami z zakresu mycia i dezynfekcji, został objęty wsparciem ze względu na ułatwienia, jakie te urządzenia stwarzają pracownikom, np. dotarcie na wyższe poziomy budynku. 

Czy możliwy jest zakup środków transportu służących do przewożenia maszyn na miejsce wykonywania usług? 

Według informacji przekazanych przez ARiMR w ramach wsparcia nie zostało przewidziane dofinansowanie zakupu środków transportu typu przyczepa i laweta.  

Czy możliwy jest zakup ciągnika rolniczego w celu świadczenia usług leśnych w obszarze działalności usługowej związanej z leśnictwem? 

Możliwość zakupu ciągnika rolniczego istnieje również w przypadku świadczenia usług leśnych w obszarze działalności związanej z leśnictwem. Dofinansowanie obejmuje także doposażenie w odpowiednie elementy, umożliwiające pracę ciągnika w lesie. Koszt zakupu traktora może stanowić 50% kosztów kwalifikowanych w zakresie usług związanych z leśnictwem. 

Czy w obszarze działalności usługowej związanej z leśnictwem możliwy jest zakup ciągnika leśnego, który zostanie zarejestrowany w ewidencji pojazdów jako ciągnik rolniczy? 

Zdaniem ARiMR nie jest ważne to, w jaki sposób nabyty ciągnik zostanie zarejestrowany, ważne by był dostosowany do świadczenia usług opisanych w dokumentacji aplikacyjnej. 

Czy w obszarze działalności usługowej związanej z rolnictwem możliwy jest zakup ciągnika siodłowego? 

Jak przypomina ARiMR, katalog kosztów kwalifikowanych obejmuje dofinansowaniem zakup maszyn rolniczych, a ciągnik siodłowy taką maszyną nie jest, dlatego niemożliwe jest otrzymanie wsparcia na jego zakup. 

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.topagrar.pl
r e k l a m a

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

23.10.2022

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli uwzględnił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i zajmie się dwoma tematami, które w ostatnim czasie mają ogromny wpływ na rynki rolne w Polsce: wysokie ceny nawozów oraz to jak ceny ziarna importowanego z Ukrainy wpływają na ceny zbóż w Polsce. 

Import zboża z Ukrainy wpływa na ceny zboża w Polsce - w jaki sposób?

Wiktor Szmulewicz, prezes samorządu rolniczego w swoim piśmie do szefa NIK zwraca uwagę na spadek cen zbóż w Polsce w ostatnim czasie, co znacznie pogarsza sytuację polskich rolników, ponieważ w tym roku znacznie wzrosły im koszty produkcji zbóż. Izby rolnicze chcą, aby kontrolerzy NIK sprawdzili w jakim stopniu wpływ na to miało otwarcie polskiej i unijnej granicy na ziarno z Ukrainy. 

– Rozumiemy trudną sytuację rolników ukraińskich, ale pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy z powodu niskich cen i braku możliwości sprzedaży zapasów mogą być zagrożeni upadkiem gospodarstw, tym bardziej, że wkrótce będą żniwa – napisał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obawom szefa samorządu rolniczego wtórują także przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. W ich opinii, to głównie rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia w największym stopniu ponoszą konsekwencję napływu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Z tego powodu zarząd LIR chciałby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista skala importu ziarna z Ukrainy i ile tego zboża zostaje w Polsce. Lubelscy rolnicy chcą także poznać listę podmiotów gospodarczych importujących te surowce na terytorium Polski. Według przedstawiciele LIR pozwoli, to lepiej zarządzać tym ryzykiem oraz podjąć odpowiednie kroki w przyszłości.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb rolniczych poprosili Mariana Banasia, prezesa NIK, aby ta instytucja zbadała:

  • czy zboże importowane z Ukrainy jest w Polsce tylko tranzytem i trafia ostatecznie do kolejnych państw czy część z tego ziarna zostaje w polskich magazynach? 
  • które zboże w polskich portach jest ładowane w pierwszej kolejności: ukraińskie czy polskie, a jeżeli to ziarno zza wschodniej granicy ma priorytet, to czy przez to polskie zboże nie może być eksportowane ze względu na ograniczone możliwości przeładunkowe?
  • czy ziarno ukraińskie spełnia polskie i unijne wymogi fitosanitarne?
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy działka nabyta po ślubie wlicza się do wspólnoty majątkowej małżeńskiej?

21.10.2022

Chciałabym zakupić działkę do majątku odrębnego, a potem przekazać ją synowi z pierwszego małżeństwa. Czy jest to możliwe, skoro mam wspólność majątkową małżeńską od ponad 20 lat? Jakie składniki wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków?

Czym jest małżeńska wspólność majątkowa?

Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Majątek osobisty każdego z małżonków - czyli jaki?

Z kolei według art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Należą do niego też te służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Majątkiem osobistym są również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, oraz przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Do majątku osobistego wlicza się ponadto przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Istotne jest źródło finansowania

W skład majątku odrębnego wchodzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo, gdyby przed wstąpieniem w związek małżeński była Pani właścicielką lokalu, a potem go sprzedała i z tych pieniędzy zakupiła działkę budowlaną, wtedy należy podać te informacje w akcie notarialnym, że pieniądze na zakup działki pochodzą ze sprzedaży lokalu, który był własnością osobistą.

Reasumując: to, czy może Pani nabyć działkę budowlaną do majątku osobistego, zależy głównie od źródła jej finansowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

CZYTAJ ARTYKUŁ

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

20.10.2022

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja. - Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Kościół dostał ponad 90 tys. ha gruntów rolnych za darmo! Ile jest warta ta ziemia?

Kościół dostał od państwa 90 tys. hektarów gruntów rolnych, a kilkaset kolejnych wniosków czeka na rozpatrzenie. Czy kolejne grunty będą trafiać w użytkowanie kościoła?

czytaj więcej
Aktualności

Dopłaty na rozwój usług rolniczych i leśnych: nabór wniosków potrwa do 21 października 2022 r.

Do 21 października 2022 r. potrwa nabór wniosków o dofinansowanie na rozwój usług rolniczych i leśnych. Projekt jest realizowany w ramach PROW 2014-2020. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że dotychczas złożone wnioski opiewają na łączną kwotę ok. 114 mln zł.

czytaj więcej

500 tys. zł na dotacje na rozwój usług rolniczych 2022. Na co można je wydać?

ARiMR prowadzi nabór wniosków na dotacje na rozwój usług rolniczych. Rolnicy i właściciele firm mogą wnioskować nawet o 500 tys. złotych wsparcia. Na co można przeznaczyć dofinansowanie? Kto może otrzymać dotacje z PROW?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)