Jak informuje Polski Związek Łowiecki, w ubiegłym sezonie łowieckim stwierdzono 2003 padłe dziki, z czego najwięcej w województwach: podkarpackim (309), dolnośląskim (297) oraz wielkopolskim (211). Najmniej natomiast odnotowano w województwach: świętokrzyskim (27), łódzkim (34) i opolskim (40). Łącznie podczas odstrzałów upolowano ponad 269 tys. dzików. W przypadku odstrzałów sanitarnych były to 136 142 dziki oraz 130 883 dziki podczas polowań planowych i zbiorowych. Brakuje jednak odniesienia do liczebności populacji dzików, co uniemożliwia określenie, czy wykonany odstrzał był wystarczający do uzyskania znaczącej jej redukcji.
Jak wylicza PZŁ, suma wszystkich wpisów w książce ewidencji i pobytu na polowaniu indywidualnym oraz w celu wykonania odstrzału sanitarnego to niemal 5 mln, z czego ponad 3 mln dotyczyły polowań planowych indywidualnych, a 1,7 mln – wykonania odstrzału sanitarnego.
Porozumienie ds. walki z ASF, w skład którego wchodzą Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, Związek Polskie Mięso, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”, Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI oraz Izba Zbożowo-Paszowa, podkreśla, że konieczne byłoby wprowadzenie nowej, obiektywnej metody liczenia populacji dzików, która pozwoli na zweryfikowanie sporządzanych planów łowieckich pod kątem walki z afrykańskim pomorem świń. W szczególności należy, zdaniem przedstawicieli porozumienia, rozważyć szacowanie populacji z wykorzystaniem dronów i fotopułapek, które można wprowadzić wszędzie, niezależnie od specyfiki siedliska, i w dowolnym czasie w celu wygenerowania porównywalnych danych.