Na początku lipca Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas XVI Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego o umożliwienie hodowcom drobiu korzystania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Hodowcy drobiu, prowadzący gospodarstwa jako działy specjalne są bowiem wykluczeni z możliwości korzystania z działań takich jak „Modernizacja Gospodarstw Rolnych” czy „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. Zdaniem samorządu rolniczego wyklucza to ich z możliwości inwestowania w nowoczesny sprzęt i urządzenia, co może spowodować w przyszłości problemy z konkurencyjnością produkcji polskiego drobiu.
W odpowiedzi MRiRW napisało do KRIR, że na obecnym etapie wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 nie przewiduje się rozszerzenia grona beneficjentów powyższych instrumentów wsparcia o rolników prowadzących inny niż ekologiczny chów drobiu. Ministerstwo rolnictwa podkreśliło, że sposób podziału środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014—2020 został określony na podstawie analiz, opinii ekspertów, uzgodnień, a także ukształtował się w wyniku konsultacji publicznych i negocjacji programu z Komisją Europejską.
Co po 2020?
Resort rolnictwa podkreśla jednocześnie, że rozpoczęto już prace w zakresie analizy potrzeb w obszarze wsparcia inwestycyjnego producentów rolnych po 2020 roku. Dlatego apeluje o aktywność wszystkich zainteresowanych organizacji rolniczych w tym Krajowej Rady Izb Rolniczych. Należy zgłaszać postulaty, które muszą być jednak wsparte uzasadnieniem, opartym na obiektywnych danych. Nowy okres programowania to możliwość przeanalizowania dotychczasowych rozwiązań, w tym dotyczących ukierunkowania pomocy inwestycyjnej. Jednak podejmowane decyzje muszą wynikać z obiektywnej oceny sytuacji i trzeb pamiętać, że ze względu na oczywiste ograniczenia budżetowe, nie ma możliwości wsparcia wszystkich potencjalnie zainteresowanych. wk