Jesień to czas nasilonej migracji dzikich ptaków i większe prawdopodobieństwo pojawienia się grypy ptaków w kurniku. Warto pamiętać, że zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt zgłoszenie podejrzenia wystąpienia grypy ptaków, jest obowiązkiem, którego niedopełnienie stanowi wykroczenie.
W UE wykryto w tym roku 1806 ognisk grypy ptaków u drobiu hodowlanego i 2587 przypadków grypy ptaków u ptaków dziko żyjących. Pogarsza się sytuacja za Odrą, zanotowano tam już 51 ognisk choroby, we Francji 1360 i w Holandii 60.
W Polsce ogniska od pewnego czasu występują sporadycznie. W tym roku mieliśmy ich 35. Ostatnie wyznaczono w woj. łódzkim w miejscowości Stary Bełsk. W ciągu całego roku zutylizowano w ogniskach ponad 1,3 mln szt. drobiu.
Jedyna metoda walki z grypą ptaków
– Grypa może występować u wszystkich gatunków drobiu i wielu gatunków dzikich ptaków. Niekiedy zakażeniu może ulec też człowiek, ale są to sytuacje bardzo rzadkie i w praktyce ograniczone do Azji i Afryki. Jednak należy stwierdzić, że dotychczas nie stwierdzono zachorowań spowodowanych wirusem grypy H5N8 u człowieka. Wyróżnia się wiele odmian wirusa grypy, które oznaczane są symbolami, takimi jak np. H5N1 czy H5N8. Wirusy grypy bardzo szybko mutują, a to sprawia, że skuteczność szczepionek
jest bardzo ograniczona, nie ma też skutecznych leków, gdyż, np. antybiotyki działają
na bakterie, a nie na wirusy. Dlatego jak na razie jedyną efektywną bronią w walce
z grypą ptaków jest: szybkie rozpoznanie choroby w laboratorium, likwidacja ptaków w ognisku oraz wprowadzenie tymczasowych restrykcji na obszarze występowania grypy, aby zapobiec jej dalszemu rozprzestrzenieniu (zgodnie z decyzją PLW) – informuje Krajowe laboratorium referencyjne ds. grypy ptaków, PIWet-PIB w Puławach.