Nadciągają zmiany - w miejsce działań rolno-środowiskowo-klimatycznych wejdą ekoschematy
Część z działań rolno-środowiskowo-klimatycznych, jakie obecnie realizują rolnicy, od 2023 roku będzie funkcjonowała w postaci ekoschematów, które są zobowiązaniami rocznymi finansowanymi z I filaru WPR. Nie będą to, co prawda, zobowiązania w stu procentach takie same jak obecnie, ale podobne. Na przykład podobnym do obecnego działania „Rolnictwo zrównoważone” ma być ekoschemat: „Zróżnicowana struktura upraw”, a do „Ochrony gleb i wód” – ekoschemat „Międzyplony ozime/Wsiewki śródpolne”. Modyfikacji ulegną nie tylko szczegółowe wymagania – inne będą też stawki dopłat. Obecnie za realizację działania „Rolnictwo zrównoważone” rolnicy otrzymują 486 zł/ ha, natomiast za stosowanie zróżnicowanej struktury upraw w ramach ekoschematów zaplanowano około 339 zł/ha. Z kolei za stosowanie międzyplonów w ramach „Ochrony gleb i wód” obecnie należy się 650 zł/ha, ich wysiew w ramach ekoschematu ma być natomiast warty 786 zł/ha. Przy czym w przypadku obu ekoschematów nie przewidziano wykluczenia oraz degresywności dopłat. Obecnie jeśli rolnik bierze dofinansowanie za zróżnicowany płodozmian, nie może otrzymać pieniędzy za wysiew międzyplonów.
Działaniami rolno-środowiskowo-klimatycznymi, które uwzględniono w projekcie Planu Strategicznego, mają być:
- „Ochrona cennych siedlisk i zagrożonych gatunków na obszarach Natura 2000”,
- „Ochrona cennych siedlisk i zagrożonych gatunków poza obszarami Natura 2000”,
- „Zachowanie sadów tradycyjnych odmian drzew owocowych”,
- „Zachowanie zasobów genetycznych roślin w rolnictwie”,
- „Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie”.
Projekt zawiera również dwie nowości: „Wieloletnie pasy kwietne” oraz „Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk na obszarach Natura 2000”.
Zobowiązania te, podobnie jak obecnie, podejmowane będą przez rolników na 5 lat, a do ich realizacji będzie wymagany plan działalności rolno-środowiskowej.