Ceny zbóż na krajowym rynku nadal wysokie
Na krajowym rynku ceny zbóż się wyrównują. Skupy, które w ubiegłym tygodniu podniosły ceny, tym razem je opuściły. Podwyżki w cennikach mają natomiast te, które dotychczas płaciły mniej.
Obecnie za tonę pszenicy konsumpcyjnej firmy oferują od 1250 do 1350 zł. Niewiele tańsza jest pszenica paszowa. Najwyższe wzrosty zaliczyły ceny pszenżyta i jęczmienia, bo ich podaż na rynku jest ograniczona. W wysokiej cenie można też sprzedać żyto konsumpcyjne, od 950 do 1150 zł/t.
Warto zauważyć, że w listopadzie światowe ceny pszenicy osiągnęły rekordowe, najwyższe od 9 lat poziomy. W szycie tona tego ziarna kosztowała nawet 316 dolarów za tonę. Na paryskiej giełdzie Matif kontrakty dochodziły do 300 euro za tonę.
Deszcze w Australii i susza w USA powodują wzrost cen zbóż
W najnowszym raporcie dotyczącym rynku zbóż eksperci Polskiego Instytutu Ekonomii do głównych przyczyn wzrostu cen pszenicy zaliczyli m.in. obfite opady deszczu w Australii oraz suszę w USA.
- Duży wpływ na ceny ma także tegoroczny spadek dostaw z Rosji, która jest największym eksporterem pszenicy na świecie i w 2020 r. odpowiadała za blisko 17,6 proc. wartości światowego eksportu - czytamy. Analitycy wskazali także na zakłócenia łańcuchów dostaw żywności w Chinach z uwagi na obfite opady śniegu.
Ceny skupu zbóż jeszcze pójdą w górę?
Ekonomiści PIE prognozują dalsze wzrosty cen skupu, m.in. ze względu na wysokie ceny nawozów. Poza tym niewykluczone, że Chiny będą zmuszone zwiększyć swój import, a to może przyczynić się do kolejnych wzrostów cen pszenicy.
- W lutym Chiny czekają dwa ważne wydarzenia, czyli Chiński Nowy Rok oraz Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Z tego powodu tamtejsze władze będą starały się zabezpieczyć odpowiednie zapasy żywności i ich łańcuchy dostaw - zaznaczono.