Ceny tuczników osiągają rekordowy poziom!
Tuczniki przed Świętami Wielkanocnymi są mocno poszukiwane, zarówno w Polsce i innych unijnych krajach, a zakłady przebijają stawki pomiędzy sobą. Podwyżki są spore, gdzie płacą najwięcej?
Hodowcy oczekiwali, że stawki w związku z dużym wzrostem na małej giełdzie (po poziomu 2,46 euro kg) przełożą się na podwyżki na dużej giełdzie VEZG, jednak cena od ubiegłego tygodnia się nie zmieniła (2,33 euro/kg). Pojawia się pytanie, dlaczego mała giełda nie oddziałuje na dużą?
- Po pierwsze kupujący określają obecna sytuację jako przejściową, związaną z okresem Świąt Wielkiej Nocy (duże zapotrzebowanie przekłada się na wyższe kwoty licytowane w parkiecie ISW), po którym nastąpi stonowanie zakupów i ustabilizowanie ceny na obecnym poziomie VEZG lub nieco niższym. Drugi powód to brak możliwości eksportu do dalekiej Azji , czyli zakłady bazować muszą tylko na rynku wewnętrznym UE, a tutaj konsument niekoniecznie będzie chętny kupować wyręby, które szły wcześniej na eksport, przez co ich ceny muszą być atrakcyjniejsze, a to utrudnia możliwości podnoszenia cen w skupach - wyjaśnia Bartosz Czarniak, rzecznik POLSUS.