U naszych zachodnich sąsiadów na giełdzie VEZG utrzymano stawkę 2,43 euro/kg w klasie E czyli niespełna 11 zł/kg wagi poubojowej. W licytacjach ISN stawka utrzymuje się również na historycznie wysokim poziomie 2,61 euro czyli ok. 11,6 zł. Ta ostatnia wartość jest zbliżona do tej jaka obowiązuje na polskim rynku. U nas zakłady ubojowe i pośrednicy płacą powyżej 11,5 zł/kg w klasie E i ponad 9 zł/kg żywca. Lokalnie za większe i regularne dostawy można uzyskać nawet 9,5 zł/kg. Przy takich stawkach na rynku nadal widać niedobór surowca, mimo, że w ostatnich dniach na skutek upalnej pogody niektórzy przetwórcy zauważyli mniejszy popyt na mięso i przetwory. Ich zdaniem jednak będzie to raczej przejściowa sytuacja, co nie zmienia faktu, że żywca wieprzowego brakuje. Brakuje go u nas i w zasadzie w całej zachodniej Europie. Gdyby było inaczej, to skupujący nie dopuściliby do sytuacji w której krajowy hodowca otrzymuje za świnie 0,8 do nawet 1 zł/kg wagi poubojowej więcej niż np. na rynku niemieckim.
Potencjał do podwyżek
Zdaniem analityków rynkowych szczyt cen wieprzowiny jest już bardzo blisko. Powyżej pewnej granicy popyt na mięso może gwałtownie spaść. Jednak z ostatniego komunikatu VEZG można wywnioskować, że potencjał do podwyżek. Jeśli chodzi o ilość ubijanych za Odrą świń to z tygodnia na tydzień jest ich mniej. Do tego VEZG w ostatnim notowaniu rozważało przedział cenowy między 2,43 euro/kg w kl. E a 2,5 euro/kg. Ostatecznie zdecydowano się utrzymać zeszłotygodniowy poziom. Mimo wysokich cen na razie nie widać oznak, aby sytuacja podażowa w najbliższym czasie miała się zmienić. Prognozy Komisji Europejskiej mówią wprost, że redukcja pogłowia świń w UE nadal będzie postępować.
Aktualne ceny tuczników
W tym tygodniu niektóre zakłady podniosły stawki. Za tuczniki w wadze poubojowej ubojnie płacą od 10,85 zł/kg do 11,8 zł/kg, za żywiec jest spora rozpiętość stawek, bo zakłady płacą od 8,2 do 9,8 zł/kg.
Sprawdź, ile płaci Twój zakład w naszym co tygodniowym raporcie cenowym!
Fot. archiwum