Spadek eksportu w UE o 3%, brakuje żywca wieprzowego
Ze względu na ograniczoną podaż tuczników (spadki w pogłowiu pojawiły się w większości krajów członkowskich, średnio o 5,6%, dodatkowo rekordowo spadając u najważniejszych producentów, takich jak Niemcy, Dania, Polska, Estonia i Włochy), ceny wieprzowiny w UE nadal dochodzą do rekordowych poziomów. Jeśli szacunki KE co do pogłowia świń są prawidłowe, europejska produkcja wieprzowiny skurczyłaby się o ponad 10% w ciągu zaledwie dwóch lat.
Pogłowie w Polsce ma zostać odbudowane, a szczegółowe plany mamy poznać już niedługo:
Jak poinformował w środę wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski na przełomie maja i czerwca poznamy nowy plan odbudowy pogłowia świń w Polsce. Resort ma nadzieję, że uda się zwiększyć ilość gospodarstw zajmujących się hodowlą świń z 56 tys. do 100 tys..
— PolPig (@PolPigPL) April 13, 2023
➡️https://t.co/GwWl0uUyCP pic.twitter.com/CEEaGAgsEr
To sprawia, że eksport unijnej wieprzowiny jest stosunkowo mniej konkurencyjny niż innych eksporterów na rynku światowym. Sprzedaż unijnej wieprzowiny zmniejszyła się o ponad 16% w 2022 roku, głównie przez zmniejszenie eksportu do Chin o połowę. Trend ten zostanie podtrzymany w 2023 roku, jak wskazują prognozy Komisji Europejskiej. Straty częściowo rekompensuje przekierowanie eksportu do innych krajów, takich jak Japonia (+23%), Filipiny (+21%), Korea Południowa (+12%) i Australia (+19%). Ogólnie rzecz biorąc, unijny eksport wieprzowiny może ulec dalszemu zmniejszeniu o 3% w 2023 r.