Sytuacja na rynku bydła mięsnego idzie w niekorzystnym dla producentów i zakładów kierunku. Ceny zarówno bydła w skupie, ale i sprzedawanych ćwierci na europejski rynek idą w dół, a cała sytuacja jest spowodowana rynkowym zastojem i wojną w Ukrainie. Wołowina jest potrzebna, ale niestety ta tańsza.
Hiszpania notuje straty
Nasz czwarty co do wielkości importer wołowiny jest zalany własnym towarem – byki, jałówki, krowy. Hiszpanie na potęgę wyprzedają bydło, bo ceny pasz idą w górę. To kraj w dużej mierze uzależniony od ukraińskich dostaw zbóż, z płynnością których jest coraz gorzej. Mimo, że nie widać spadków stawek w europejskich notowaniach Meat Market Observatory dorosłego bydła, to doskonale pokazują to ceny cieląt mięsnych przeznaczonych na opas. Byczki jeszcze w połowie maja Hiszpanie kupowali za 259 euro za szt., teraz cena spadła do 154 euro za szt.! Tydzień do tygodnia, to spadek ceny o bagatela 100 euro (460 zł/ szt.).
Po brutalnym wzroście cen zbóż przeznaczonych na paszę w wyniku wojny w Ukrainie, rolnicy obecnie tracą około 1 euro za każdy kilogram wyprodukowanego mięsa. - Szacowana minimalna cena sprzedaży musiałaby wynosić 6,20 euro za kilogram, a ceny, jakie otrzymują, wahają się między 5,10 a 5,20 euro/kg - mówił José González, szef działu spraw wiejskich. Radny podkreślił, że sektor wołowiny jest stratny, a ustawa o przeciwdziałaniu sprzedaży poniżej kosztów produkcji nie jest przestrzegana. Tamtejsi rolnicy szacują, że aby pokryć koszty produkcji musieliby otrzymać minimum 5,65 euro/kg. Tamtejszy rząd zamierza wesprzeć rolników i otrzymają pomoc bezpośrednią około 60 euro do krowy (produkcja galicyjskiej wołowiny premium), ale fundusz ma być jeszcze uzupełniony.
Hodowcy twierdzą, że pomoc powinna wynosić co najmniej 180-200 euro na krowę. Problem to nie tylko bydło mięsne, ale również mleczne. Hiszpańscy producenci mleka otrzymali 169 mln euro z funduszu kryzysowego KE (wojna w Ukrainie) (na początku roku producenci otrzymywali 30 eurocentów za litr mleka). Rolnicy do końca czerwca otrzymają nawet 204 euro/szt. bydła (do 40 szt.), wypłata pomocy już ruszyła. Pytanie czy to pomoże w stabilizacji sytuacji na europejskim i polskim rynku oraz zniechęci hiszpańskich rolników do radykalnej sprzedaży bydła?
Na niemieckiej giełdzie VEZG, która również wpływa na polskie ceny bydła, stawki za byki także spadły o 10-15 euro centów (4,55-4,6 euro za kg).
W kraju spadki
W Polsce sytuacja jest niekorzystna, w notowaniach nadal widoczny jest trend spadkowy. Według danych resortu rolnictwa z dn. 16-22.05 ceny byków w wieku 12-24 miesiące spadły o 1,8%. Według naszej sondy średni spadek wynosi ok. 30 gr/kg. Spadki cenników również obserwowany jest w przypadku jałówek i krów, ale nieco mniejszy – rzędu 0,3-0,4 %. Z naszej sondy wynika, że zakłady płacą za nie około 30 gr/kg mniej w obydwu kategoriach. Przez ostatnie dwa tygodnie ceny spadły średnio o 0,8-1 zł/kg wbc we wszystkich kategoriach.