Wojciech Pichowicz (Primary Diets): Stawiamy na jakość prestarterów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wojciech Pichowicz (Primary Diets): Stawiamy na jakość prestarterów

30.04.2020autor: Anna Kurek

Produkcja świń z roku na rok przyspiesza. Dzisiejsze mioty są coraz liczniejsze, w związku z czym prosięta rodzą się mniejsze. Odsadzanie odbywa się coraz wcześniej. Jak dokarmiać najmłodsze prosięta pytamy eksperta ds. żywienia z firmy Primary Foods, Wojciecha Pichowicza. 

Od lat specjalizujemy się w niszowym rynku, jakim jest dokarmianie prosiąt. Tutaj wykorzystywane do produkcji mieszanek surowce wysokiej jakości są numerem jeden. Stawiamy na obróbkę termiczną zbóż, przy czym głównie mówimy o mikronizacji. Drugim niezbędnym elementem tych pasz są preparaty mleczne.

Podczas dokarmiania najmłodszych świń zwracamy szczególną uwagę na kompozycję i stosunki aminokwasów. Nauka i doświadczenia, zarówno naukowe, jak i terenowe idą bardzo naprzód. Co roku dochodzą nowe odkrycia, nowe badania związane m.in. z aminokwasami. Obecnie jest już standardem, że bilansujemy walinę. Aminokwasy optymalizujemy też pod kątem izoleucyny.

Najważniejsze jest dla nas to, co pokazują prosięta w chlewni. Zawsze zwracamy na to uwagę. Pamiętajmy, że produkcja świń z roku na rok przyspiesza. Dzisiejsze mioty są coraz liczniejsze, w związku z czym prosięta rodzą się mniejsze. Odsadzanie odbywa się coraz wcześniej. Przy niższych masach urodzeniowych i krótszym okresie laktacji oseski nie mają czasu i szansy pobrać tyle paszy stałej, co kiedyś. 

Więcej o koncepcjach dokarmiania najmłodszych prosiąt znajdziecie w najnowszym, majowym wydaniu „top agrar Polska”.  Zapraszamy do lektury!

 

autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Wojciech Pichowicz: Nie ma problemu z dostępnością do surowców do pasz

Zamieszanie jakie wprowadziła epidemia koronawirusa we wszelkich dziedzinach życia nie ominęły branży paszowej. Sprawdź jak radzą sobie firmy paszowe.

czytaj więcej
Żywienie świń

(Nie)bezpieczna kukurydza: jak przeciwdziałać skażeniu ziarna grzybami?

Ziarno kukurydzy w związku z wysoką wilgotnością jest predysponowane do szybkiego namnażania się grzybów i wytwarzania mikotoksyn. Podpowiadamy, jak przeciwdziałać skażeniu i negatywnym skutkom.

czytaj więcej
Żywienie świń

Gorsza jakość paszy ze zbóż 2023: jak susza wpłynęła na zbiory?

Wysokość plonów w tym roku nie odbiegała od ubiegłorocznych, a nawet niejednokrotnie była wyższa. Pomimo to ich jakość spadła. Potwierdzają to wyniki analiz wykonane w laboratorium paszowym.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)