Z artykułu dowiesz się
- Wysokie koszty paszy
- Klasyczne płynne karmienie
- Płynne żywienie wielofazowe
- Wielofazowe żywienie na sucho
- Mieszanie na sucho
- Zadbaj o higienę paszy!
- Karmienie loch w okresie okołoporodowym
- To, co najważniejsze
Z artykułu dowiesz się
Pasze są obecnie niezwykle drogie, dlatego bardzo ważne są jak najmniejsze straty mieszanek oraz optymalne pokrycie potrzeb świń w zależności od wydajności, wieku i masy ciała. Również wytyczne techniczne dotyczące utrzymania czystości powietrza zalecają karmienie dostosowane do fazy wzrostu zwierząt, aby zminimalizować wydalanie niewykorzystanych składników odżywczych do środowiska.
Żywienie kilkufazowe przyjęło się w chowie prosiąt i tuczu świń. Z reguły poszczególne rodzaje pasz mieszane są ze sobą przez kilka dni, aby ułatwić zwierzętom dostosowanie się do zmiany paszy.
Z kolei żywienie wielofazowe (multifazowe) umożliwia codzienne i bezstopniowe dostosowywanie dawki pokarmowej do indywidualnych potrzeb grup technologicznych i wiekowych świń. W ten sposób prosięta i tuczniki mogą być karmione zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Obniża to koszty żywienia, poprawia zdrowie zwierząt i zmniejsza wydalanie składników odżywczych. Warunkiem koniecznym przy żywieniu wielofazowym jest jak największa jednorodność grup zwierząt, pobierających pasze z tego samego paśnika czy koryta. Ponadto należy regularnie sprawdzać zawartość składników odżywczych w stosowanej paszy.
Najłatwiej jest wdrożyć karmienie wielofazowe przy żywieniu płynnym, ponieważ w tym przypadku w każdej porze karmienia wymagana ilość paszy jest zwykle mieszana na bieżąco w mieszalniku z wodą i pozostałymi składnikami. Istnieje kilka wariantów dozowania paszy płynnej.
Przy paszach suchych istnieją dwa sposoby mieszania pasz w żywieniu wielofazowym.
Pasza jest następnie przekazywana do odpowiednich automatów za pomocą zaworów sterowanych elektrycznie lub pneumatycznie. W przeciwieństwie do mieszania w mieszalniku porcjowym, który wyposażony jest w wagę, tutaj odbywa się tylko dozowanie zależne od objętości. Rolnicy mogą zaadaptować tę technologię do swoich systemów paszowych.
Aby żywienie wielofazowe sprawdziło się dla wielu grup wiekowych w jednej chlewni, musi istnieć możliwość otwierania i zamykania paszociągów i rurociągów za pomocą klap lub zaworów w każdym urządzeniu lub dozowniku w sposób umożliwiający kontrolę. Po każdym okresie karmienia przewody i pojemniki do mieszania powinny być całkowicie opróżnione, aby uniknąć rozlewania czy rozsypywania paszy. Po odsadzeniu prosięta są szczególnie wrażliwe i mają wysokie wymagania co do składu i higieny paszy. Płukanie rur i zbiorników zwykle zapewnia przesuwanie się pulpy. Niektórzy producenci oferują również specjalne lampy UV, nebulizatory kwasowe lub ozonatory do utrzymania higieny zbiorników.
W systemach żywienia na sucho z karmieniem wielofazowym często montuje się dyski o większej średnicy w paszociągach koralikowych, aby ograniczyć pozostałości paszy. W przypadku rur o średnicy 60 mm krążki mają zwykle średnicę około 44 mm.
W przypadku podawania za pomocą mieszalników porcjowych zwykle instaluje się dyski o średnicy 48 mm. W zależności od firmy mogą występować różnice. Ponadto krążki można wyposażyć w szczotkę, aby jeszcze dokładniej wyczyścić urządzenie. Koszt instalacji żywienia wielofazowego jest o ok. 25% wyższy niż tradycyjnego systemu karmienia. Aby inwestycja ta była opłacalna dla hodowcy, należy dobrze zarządzać żywieniem. Do optymalnego zarządzania produkcją konieczne jest dokładne rejestrowanie i analizowanie ilości zużytej paszy. Producenci oferują w tym celu kalkulatory z pomiarem ilości skarmianej paszy i jej oceną. Niemniej jednak rolnicy powinni regularnie kalibrować określone w nich krzywe żywienia i wzrostu świń, które mają kluczowe znaczenie dla planowania dawek żywieniowych poprzez wyrywkowe ważenie poszczególnych zwierząt. To zawsze daje najlepszy obraz rezultatów odchowu.
Żywienie wielofazowe może być również przydatne w porodówce. Wykorzystuje się je do optymalnej opieki nad lochami w laktacji i przed porodem. Dla świń w okresie okołoporodowym pasza jest zmieniana lub mieszana za pomocą mieszalnika wsadowego na poziomie komory. W ten sposób można łagodnie zmienić dawkę pokarmową z paszy ciążowej, bogatej we włókno surowe, na bogatą w energię i białko paszę laktacyjną.
Alternatywnie, producenci prosiąt mogą za pośrednictwem tego systemu stosować dodatkową paszę przygotowującą do porodu przed oprosieniem. Jednak w kojcu porodowym większy nacisk kładzie się na to, aby lochy spożywały odpowiednio dużą ilość mieszanek. Pobranie paszy można zwiększyć np. poprzez karmienie wieloma porcjami. W tym przypadku lochy otrzymują wiele małych porcji paszy w ciągu dnia. W zależności od systemu, może to zwiększyć spożycie paszy przez te zwierzęta o 25 do 30%.
Anna Kurek
<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>
Najważniejsze tematy