„Jestem zwolennikiem jak najwcześniejszego dokarmiania prosiąt”
r e k l a m a
Partnerzy portalu

„Jestem zwolennikiem jak najwcześniejszego dokarmiania prosiąt”

09.05.2020autor: Anna Kurek

 – Przy narodzinach licznych miotów nie wszystkie prosięta będą ważyły po 1,5 kg. Te najmniejsze pobiorą mniej mleka od loch, dlatego już po 3. dniu życia warto podawać im specjalistyczne pasze – uważa dr Ryszard Kujawiak z firmy Sano. 

Jestem zwolennikiem jak najwcześniejszego dokarmiania prosiąt, ponieważ nie jest możliwe, aby lochy nowoczesnej genetyki, rodzące średnio po 15 prosiąt odchowywały bez wspomagania wyrównane potomstwo. Wiadomo, że przy urodzeniu nie wszystkie prosięta będą ważyły po 1,5 kg. Te najmniejsze pobiorą mniej mleka od loch, dlatego już po 3. dniu życia warto podawać im specjalistyczne pasze. Mimo że prosięta pobierają ich niewiele, ich rola jest bardzo ważna. Mają one przyzwyczajać przewód pokarmowy do pasz stałych, jest to tzw. trening enzymatyczny, który ma bardzo duży wpływ na zdrowotność, a co za tym idzie – na przeżywalność i wyniki odchowu prosiąt.

Z naszych doświadczeń wynika, że pasze sypkie są w tym wczesnym okresie pobierane lepiej niż granulowane. Co ważne, oseski wcześniej się interesują takimi mieszankami, szczególnie jeżeli są one wytworzone z surowców mlecznych. Pierwszym pokarmem jest mleko matki i oseski zawsze preferują postać płynną lub półpłynną. Dlatego zalecam, żeby tego rodzaju pasze zwilżać wodą. 

Robiliśmy również doświadczenie i zwilżaliśmy paszę colą. Prosięta pobierały ją bardzo chętnie, podobnie jak tę zwilżoną wodą.

Więcej o koncepcjach dokarmiania najmłodszych prosiąt znajdziecie w najnowszym, majowym wydaniu „top agrar Polska”. Zapraszamy do lektury. 

 

autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Ryszard Kujawiak: Przestrzegajmy zasad higieny

Nie da się ukryć, że występują okresowe problemy w branży paszowej. Dziś najważniejsze jest, aby uchronić pracowników przed zakażeniem.

czytaj więcej
Żywienie świń

(Nie)bezpieczna kukurydza: jak przeciwdziałać skażeniu ziarna grzybami?

Ziarno kukurydzy w związku z wysoką wilgotnością jest predysponowane do szybkiego namnażania się grzybów i wytwarzania mikotoksyn. Podpowiadamy, jak przeciwdziałać skażeniu i negatywnym skutkom.

czytaj więcej
Żywienie świń

Gorsza jakość paszy ze zbóż 2023: jak susza wpłynęła na zbiory?

Wysokość plonów w tym roku nie odbiegała od ubiegłorocznych, a nawet niejednokrotnie była wyższa. Pomimo to ich jakość spadła. Potwierdzają to wyniki analiz wykonane w laboratorium paszowym.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)