Mocznik w mleku – przyjaciel czy wróg?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mocznik w mleku – przyjaciel czy wróg?

19.09.2019

Mocznik należy do grupy związków organicznych występujących we krwi i innych płynach ustrojowych. W skład tego związku wchodzi węgiel, azot, tlen i wodór, a powstaje z amoniaku w wątrobie i nerkach. W przypadku nadmiernej ilości amoniaku w żwaczu, co jest związane z nadmiarem białka w dawce pokarmowej lub niedoborem energii, amoniak przedostaje się do krwi, a następnie trafia do wątroby.

W cyklu mocznikowym amoniak zostaje przetworzony na mocznik, który z krwią przedostaje się m.in. do gruczołu mlekowego krów. Główną drogą usuwania mocznika z organizmu jest wydalanie z moczem. Koncentracja mocznika we krwi może ulegać znacznym wahaniom, a jego zawartość determinowana jest ilością substancji energetycznych. Należy jednak zaznaczyć, że na poziom mocznika w mleku mają wpływ również takie czynniki jak:
  • rasa,
  • wydajność mleka,
  • wiek zwierząt,
  • okres laktacji
  • godziny doju.

Co wpływa na poziom mocznika w mleku?

Na wydajność mleczną decydująco wpływa dokładne zbilansowanie dawki pokarmowej z zapotrzebowaniem krowy. Bardzo duży wpływ na wydajność i skład mleka ma wiek, stan zdrowia krowy, sposób zasuszania i zdolności rozrodcze, a ponadto stadium i przebieg laktacji oraz długość jej trwania.

r e k l a m a
Krowy w pierwszych tygodniach laktacji mają w mleku mało mocznika, co wynika z naturalnej fizjologii krów po wycieleniu. Z początkiem laktacji następuje szybki wzrost wydajności mlecznej, któremu towarzyszy brak apetytu. Wraz z rozwojem laktacji i poprawą apetytu, wzrasta wydajność, ale również zwiększa się ilość mocznika w mleku.

Przy żywieniu pastwiskowym młoda ruń (zasobna w białko i niska w energię) może wystąpić wysoki poziom mocznika. Przy żywieniu „do woli” krowy gromadzą więcej białka niż mogą go wykorzystać w procesie wytwarzania mleka. Żywienie pastwiskowe należy wprowadzać stopniowo, aby przystosować mikroflorę układu trawiennego.
 
Zawartość mocznika w mleku w zależności od ilości białka w mleku i składu dawki pokarmowej.

Zawartość białka

%

Zawartość mocznika w mleku (mg. 1-1 )

mniej niż 150

150 - 300

więcej niż 300

mniej niż 3,2

brak białka

i energii

brak energii

nadmiar białka

I brak energii

3,2 – 3,6

nieduży brak białka i nadmiar energii

wyrównanie białka i energii

nadmiar białka

I lekki nadmiar energii

więcej niż 3,6

brak białka

I nadmiar energii

nadmiar energii

nadmiar białka

I nadmiar energii


Co powinna zawierać dobrze zbilansowana dawka pokarmowa dla krów mlecznych?

Ocenę prawidłowości żywienia można dokonać przez określenie stosunku tłuszczu do białka w mleku krów, wynikające z nadmiaru skrobi i cukrów niestrukturalnych. Stosunek ten przekraczający 1,5 może wskazywać na ketozę wynikającą z braku energii, a poniżej świadczyć może o kwasicy.

O prawidłowym zbilansowaniu dawki pokarmowej dla krów mlecznych pod względem białka i energii w paszy świadczy poziom białka od 3,2 do 3,6% oraz mocznika 150 – 300 mg/l.  Dopuszcza się różnicę 0,3-0,4% na początku laktacji (w dół) i podobnie (w górę) w drugiej fazie laktacji. Literatura podaje, że zwiększona zawartość białka w ostatniej fazie laktacji świadczy o nadwyżce energii, która prowadzi do zatuczenia krów. Z kolei obniżony poziom białka na początku laktacji może wskazywać na zbyt niski poziom energii.

Zawartość białka w mleku jest zazwyczaj stabilna i podlega małym wahaniom i zależy od czynników genetycznych natomiast stężenie mocznika w mleku (MUN-milk urea nitrogen) służy do monitorowania skuteczności wykorzystania białka w układzie pokarmowym krów mlecznych. U krów wysoko wydajnych przy deficycie energetycznym w żwaczu następuje nadmiar amoniaku, który jest absorbowany przez ścianę żwacza i dostaje się do krwi, a z nią do wątroby, gdzie w hepatocytach jest przekształcany w cyklu mocznikowym w amoniak.


Podaż nadmiernej ilości łatwo dostępnych związków azotowych może prowadzić do wzrostu koncentracji amoniaku w żwaczu, który zmienia pH treści pokarmowej w żwaczu i obniża stopień syntezy białka mikrobiologicznego, co z kolei wpływa na obniżenie wydajności i zawartości białka w mleku.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mocznik w mleku a ocena poprawności żywienia krów

Praktyczne wykorzystanie informacji dotyczącej poziomu mocznika w mleku pozwala ocenić zbilansowanie energetyczno-białkowe dawek pokarmowych, a także obniżyć koszty i straty azotu. Stężenie mocznika w mleku jest wykorzystywane do monitorowania skuteczności wykorzystania białka przez krowy.

czytaj więcej

Krowy potrzebują przebywania na pastwisku

Czy przeciętna krowa zawsze ma ochotę by wyjść na pastwisko? Ile wysiłku jest w stanie włożyć w opuszczenie wygodnej obory? Kanadyjscy naukowcy znaleźli sposób by to sprawdzić.

czytaj więcej

Technologia 5G dla krów

Wyglądają jak zwykłe mućki, ale stado bydła hf na brytyjskiej farmie zwykłe nie jest. To pionierzy nowych rozwiązań, którzy cieszą się korzyści, jakie daje technologia 5G. Co to jest sieć 5G?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)