Krowy potrzebują przebywania na pastwisku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Krowy potrzebują przebywania na pastwisku

29.09.2019

Czy przeciętna krowa zawsze ma ochotę by wyjść na pastwisko? Ile wysiłku jest w stanie włożyć w opuszczenie wygodnej obory? Kanadyjscy naukowcy znaleźli sposób by to sprawdzić.

Mimo, że nowoczesne obory doskonale zaspokajają potrzebę komfortu krów, wielu hodowców (i konsumentów!) chciałoby widzieć zwierzęta na pastwisku. Z innych doświadczeń naukowców wynika, że jeżeli krowy mają dostęp do wybiegu przy oborze, to zazwyczaj preferują spędzać tam godziny nocne.

Jak bardzo są zdesperowane krowy, by wyjść na pastwisko? Czy będzie im się chciało pokonać przeszkody? Aby odpowiedzieć na to pytanie naukowcy z Uniwersytetu British Columbia przeprowadzili doświadczenia.
 

Ciężka brama

Przy wyjściu na pastwisko zainstalowano obciążoną ciężarkami bramę; krowy by wyjść na pastwisko musiały sobie z nią poradzić. Taka sama konstrukcja oddzielała halę udojową od podajników z racjonowaną paszą. Badania przeprowadzono na 22 krowach hf w późnej fazie laktacji (221 dzień laktacji, średnio 30 l mleka/dzień).

r e k l a m a
Oborę  podzielono na dwie strefy – w jednej krowy leżały, w drugiej jadły. Dwa razy dziennie w „części jadalnej” serwowano świeżą paszę. Naukowcy trenowali krowy tak długo (dwa razy dziennie), aż potrafiły sobie same otworzyć bramę (waga wyjściowa bramy to 7 kg). Jak krowy opanowały już tę czynność, do bramy dokładano codziennie kolejne 7 kg ciężaru, aż do momentu kiedy krowy w kolejno po sobie następujących dwóch porach doju, rezygnowały z otwarcia bramy, by dostać się do paszy.

Podobny schemat doświadczenia został wykorzystany przez naukowców, do badania potrzeby krów do wyjścia na pastwisko (brama między oborą, a pastwiskiem). Przed eksperymentem przez 5 dni bramę otwarto, by zwierzęta mogły poznać pastwisko i się do niego przyzwyczaić. Przez kolejne dwa dni krowy nie wychodziły na zewnątrz, następnie znów wychodziły, ale już z bramą zamkniętą i każdego dnia obciążaną kolejnym balastem. W czasie eksperymentu krowy miały stały dostęp do paszy w oborze.

W ciągu dnia o wiele mniej krów chce wychodzić na zewnątrz w porównaniu z godzinami wieczornymi. Dla 59% krów wyjście na zewnątrz było tak samo ważne, jak dostęp do paszy.
  • W ciągu dnia o wiele mniej krów chce wychodzić na zewnątrz w porównaniu z godzinami wieczornymi. Dla 59% krów wyjście na zewnątrz było tak samo ważne, jak dostęp do paszy.

Jakie wyniki uzyskano?

  1. 59% krów pokonywało taki sam (a nawet większy) ciężar bramy na pastwisko jak do części obory ze świeżo wyłożoną paszą. Maksymalny ciężar do zaakceptowania przez krowy na wejściu na pastwisko wynosił 31,18 kg, z kolei brama blokująca dostęp do paszy ważyła w trakcie eksperymentu maksymalnie 36,91 kg. Różnica nie była jednak istotna statystycznie
  2. Po doju krowy były w stanie włożyć o wiele więcej wysiłku, aby dostać się na pastwisko (29,27 kg) w porównaniu z godzinami porannymi (23,55 kg).

Krowy mają silną potrzebę wychodzenia na zewnątrz

Jeżeli krowy dostają w oborze paszę racjonowaną, motywem poszukiwania pastwiska nie jest głód, ale potrzeba wyjścia na zewnątrz. Kolejne badania powinny wykazać, jak daleko ta potrzeba zależy od warunków zewnętrznych (np. pogody czy dostępności atrakcyjnej paszy–trawy do skubania).

Źródło. Keyserlingk i inni, 2017
Zdjęcia: Archiwum
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak zapobiegać chorobom zakaźnym w stadzie?

Celem każdego hodowcy i producenta mleka jest osiągnięcie satysfakcjonujących wyników produkcyjnych i finansowych.  Składa się na to bardzo dużo elementów: potencjał genetyczny krów, warunki zoohigieniczne, produkcja pasz gospodarskich, żywienie, warunki atmosferyczne, przestrzeganie zasad biobezpieczeństwa  i wreszcie zdrowie zwierząt.

czytaj więcej

Jak dobrze inseminatorzy potrafią określić odpowiedni czas na inseminację?

W doświadczeniu przeprowadzonym w Finlandii zbadano, jak dobrze inseminatorzy potrafili odnaleźć odpowiedni czas na inseminację.

czytaj więcej

Czy sposób utrzymywanie krów ma wpływ na ich zachowanie?

Krowy zasuszone utrzymywane są często w oborach ścielonych słomą. Czy ma to wpływ na ich zachowanie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)