Żywienie krów mlecznych: Jak obniżyć koszty produkcji mleka? Forum Mleko
Jak produkować efektywniej i obniżać koszty przy spadających stawkach w skupach mleka? Jak poprawić ekonomikę produkcji mleka przy rosnących cenach środków produkcji i szalejącej inflacji? Na te i wiele innych pytań odpowiemy 1 marca br. podczas Forum Mleko, które odbędzie się pod hasłem: kryzys opłacalności, środowisko, dobrostan i oczekiwania konsumentów.
Rosną koszty produkcji mleka
Koszty produkcji mleka idą do góry i w obliczu wojny w Ukrainie nikt nie jest w stanie precyzyjnie określić, kiedy ten trend się odwróci. Rynek żywności oraz środków do jej produkcji od dekad nie był tak rozchwiany, jak w ostatnich 3 latach. W takich realiach coraz trudniej jest hodowcom bydła mlecznego walczyć o zadowalającą marżę.
Jednym z podstawowych kosztów w produkcji mleka jest żywienie, które stanowi 40–60% wydatków. Błędy w tym zakresie nie tylko wprost dewastują bilans ekonomiczny, ale powodują dodatkowe, trudne do oszacowania straty wynikające z pojawiających się chorób, leczenia zwierząt oraz obniżonej płodności stada.
Punkty krytyczne w żywieniu krów mlecznych
Dlatego też ważnym punktem tegorocznego Forum Mleko będzie wystąpienie prof. Zygmunta M. Kowalskiego z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który podpowie, jak żywić wysoko wydajne krowy w kontekście punktów krytycznych. Wskaże kluczowe elementy, na które warto zwrócić uwagę, by niwelować kosztowne problemy związane m.in. z potencjalnymi zaburzeniami w rozrodzie zwierząt czy ich zdrowiem.
Jedną z chorób, które powodują istotne straty jest subkliniczna i kliniczna hipokalcemia. Związane z nią nieprawidłowe żywienie mineralne krów w okresie przejściowym przyczynia się nie tylko do obniżenia wydajności mleka, ale także zwiększa ryzyko występowania innych chorób metabolicznych, chorób infekcyjnych, zatrzymania łożyska czy gorszych wskaźników rozrodu w stadzie krów. Ten temat poruszy na naszym spotkaniu Michał Brzozowski z firma Magia.
Gdzie i kiedy?
Widzimy się w hotelu Via Baltica k. Łomży 1 marca 2023 r.
Marcin Jajor
<p>redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego</p>
Paulina Janusz-Twardowska
<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>
Najważniejsze tematy