Uprawa lucerny: co ile kosić, lepiej w mieszance czy solo, jak zakiszać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uprawa lucerny: co ile kosić, lepiej w mieszance czy solo, jak zakiszać?

14.03.2023autor: Marcin Jajor

  Podczas Forum Mleko red. Marcin Jajor miał okazję porozmawiać o tajnikach uprawy i zbioru lucerny. Przemysław Sowul z firmy Sowul&Sowul w kilkuminutowym wywiadzie podał świetne wskazówki uprawy, zbioru i zakiszania lucerny. Co ile kosić lucernę, żeby uzyskać 20% białka? Jak lepiej ją siać – solo czy w mieszance i jak zakiszać, aby uzyskać wysoką wartość pokarmową dla bydła?

Marcin Jajor: Jesteśmy na Forum Mleko w Łomży. Jest ze mną pan Przemysław Sowul z firmy Sowul&Sowul. Witam bardzo serdecznie, chciałbym Pana zapytać o lucernę. Rzeczywiście jest to pasza, dzięki której możemy sporo zaoszczędzić na paszach treściwych i na paszach białkowych. Od czego zależy plon białka lucerny?

Przemysław Sowul: Lucerna ma w sobie cechy antykruchości czy też odporności. To jest za proste słowo wolę, słowo antykruchość, ponieważ ona ogranicza nam zużycie nawozów azotowych, co poprawia nam ekonomię. Jest również rośliną, która nie wymaga gleby o uregulowanych stosunkach wodnych. Ona sobie radzi po prostu w okresach suszy, czyli to są 2 rzeczy takie, które już w takiej prostej ekonomii są widoczne. Jeżeli chodzi teraz o plon białka, mamy dwa aspekty. Pierwsza rzecz to jest odpowiednie pH (6,5-7,2). Drugą to jest ten interwał czasowy, żeby ją kosić co 30 dni, już w taki pełnym okresie wegetacji, żeby mieć gwarancję zebrania 20% białka, co 30 dni lucerna powinno być koszona. Wiadomo, że pogoda czasami nam przeszkadza, ale jeżeli możemy wjechać na pole, to czasami warto kosić w deszcz, a zbierać w słońce.

Marcin Jajor: Proste krótkie pytanie, solo czy w mieszankach, a jeżeli w mieszankach to w jakich mieszankach i w jakich proporcjach?

Przemysław Sowul: Lucerna łatwiej zakisza się w mieszankach z trawami. To trzeba sobie jasno przyznać, bo to jest roślina sama w sobie alkaliczna. Oczywiście silne zakiszacze też w tym nam pomogą. Jeżeli siejemy jesienią (do 15 sierpnia) możemy siać ją w czystym składzie, wtedy używać do zakiszania po prostu mocnych zakiszaczy. Ale o wiele lepiej wychodzi nam lucerna siana na wiosnę. Może być to wsiewka w jęczmień ewentualnie w pszenicę. Na przykład w Wielkopolsce możemy siać pszenicę jarą i zbierać ją na ziarno. To też jest bardzo ciekawe rozwiązanie lub możemy siać lucernę z mieszankami takimi jak trojanka, czyli intensywnymi, krótkotrwałymi rocznymi, w ilości 7 kg trojanki i około 25 kg lucerny Dymitra

Marcin Jajor: Rośliny mają różną konkurencyjność, prawda? I to o to chodzi?

Przemysław Sowul: Tak dokładnie, lucerna nie radzi sobie w ogóle w podsiewach. Rolnicy przychodzą i jest dużo pytań, że „mi podsiewy lucerny nie wychodzą”, no nie ma takiej możliwości. Lucerna nie nadaje się do posiewów, jest to roślina, którą się zakłada na 3, 6 lat. Może nawet 7 lat rekordziści potrafią ją trzymać na polu. Więc musimy dokonać pełnej uprawy, żeby ją założyć, a w podsiewach lucerna nie ma konkurencyjności, żeby przebić się z chwastami czy też z innymi roślinami, więc podsiewów lucerną nie zalecamy. Jest to błąd.

Marcin Jajor: Bardzo dziękuję za rozmowę i życzymy państwu pięknych lucerników!

autor Marcin Jajor

Marcin Jajor

<p>redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Czy wasabi da się uprawiać w Polsce? Mała Japonia pod Radomiem

Wasabi mazuma jeszcze do niedawna było uprawiane wyłącznie w Japonii. Kto by przypuszczał, że to właśnie na polskiej ziemi znajdzie drugi dom. Pod Radomiem znajduje się jedyna w Polsce, w Europie i prawie że na świecie farma uprawiająca te rośliny.

czytaj więcej

Krajowa Grupa Spożywcza: odwołano prezesa i wiceprezesów. Co było przyczyną?

  Część zarządu Krajowej Grupy Spożywczej, na czele z prezesem, zostało odwołana. Nieoficjalnie mówi się, że to efekt złej sytuacji na rynku zbóż oraz zakupu 100 tys. ton nawozów w szczycie cenowym. Firma szuka teraz następców odwołanych prezesów.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

J. Wojciechowski rozpoczyna pracę nad WPR po 2027 r. Czego oczekują rolnicy?

  Ledwo zaczęła się realizacja i uruchamianie programów w obecnej perspektywie finansowej, a komisarz ds. rolnictwa już rozpoczyna pracę nad kolejną. Skąd ten pośpiech? Zaprosił rolników do dyskusji, co z niej wynika?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)