Owies zamiast jęczmienia zmniejszy emisję metanu u krów mlecznych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Owies zamiast jęczmienia zmniejszy emisję metanu u krów mlecznych

20.06.2022autor: Aneta Lewandowska

Emisja metanu przez bydło jest sporym problemem i wyzwaniem dla hodowców i żywieniowców na całym świecie. Na poziom emisji może wpływać dawka pokarmowa. Czy zastąpienie jęczmienia owsem w paszy zredukuje produkcję metanu?

Naukowcy z Uniwersytetu Umea w północnej Szwecji sprawdzili, czy zastąpienie jęczmienia owsem w dawce pokarmowej dla krów mlecznych zmniejsza emisję metanu (CH4). Ich wyniki pokazują, że zamiana wydaje się być korzystna dla klimatu. Jak wpłynęła na wyniki produkcyjne krów?

Dawka pokarmowa z owsem zamiast jęczmienia

Badanie przeprowadzono na 16 krowach rasy szwedzkiej czerwonej, które były żywione paszą treściwą i kiszonką z traw (Phleum pratense – tymotka łąkowa) w stosunku 58% : 42% (w przeliczeniu na suchą masę – SM). Jako dodatek białkowy w dawce włączono 10% śruty rzepakowej. W dawkach doświadczalnych 30% zawartość zbóż (w SM) składała się z: w 100% z jęczmienia lub w 100% z owsa, w 67% z jęczmienia i 33% z owsa lub w 67% z owsa i 33% z jęczmienia.

Emisję CH4 mierzono przy użyciu specjalnej technologii zbierania danych (system GreenFeed). W czasie trwania eksperymentu stopniowo zastępowano jęczmień owsem i badano wpływ tego zabiegu na emisję metanu, fermentację w żwaczu, strawność dawki pokarmowej, produkcję mleka i wykorzystanie energii przez krowy.

r e k l a m a

Więcej owsa – mniej metanu

Wyniki były bardzo obiecujące – im większy był udział owsa w dawce pokarmowej, tym bardziej emisja metanu zmniejszała się liniowo – z 467 g do 445 g dziennie. Zmniejszył się również poziom emisji metanu na kg wyprodukowanego mleka: z 14,7 do 14,0 g/kg mleka po korekcie energetycznej. Ponadto, stosunek metanu do dwutlenku węgla zmniejszał się wraz ze wzrostem udziału owsa w diecie.

Jednak, jak zaznaczają autorzy, stopień ograniczenia emisji metanu w tym procesie zależy od stężenia niestrawnego włókna neutralno-detergentowego (iNDF – ang. indigestible neutral detergent fiber; NDF to frakcja włókna odpowiadająca za ilość spożytej paszy) i tłuszczów w paszach z jęczmienia i owsa.

We wnioskach żywieniowcy z Umei potwierdzili, że jęczmień można zastąpić owsem w paszy w celu zmniejszenia emisji metanu i to bez negatywnego wpływu na wydajność mleczną lub bilans energetyczny. 

al na podst. Journal of Dairy Science
fot. EnvatoElements

autor Aneta Lewandowska

Aneta Lewandowska

<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Pojedyncze obserwacje nie mogą oskarżać całej branży! CIFW przeprowadził "śledztwo"

Polscy rolnicy odpowiadają na „śledztwo” organizacji antyhodowlanych, które zarzucają im „piekielne warunki” chowu klatkowego. Raportowi, który trafił już do ministra rolnictwa zarzucają nadużycia i manipulacje.  

czytaj więcej
Aktualności

Dyrektywa o ograniczeniu emisji zniszczy hodowlę?

Dyrektywa o emisjach przemysłowych będzie miała ogromny wpływ na polską produkcją rolną. Z analiz wynika, że niekorzystne zmiany obejmą ponad połowę gospodarstw prowadzących chów świń oraz niektórych gatunków drobiu. Wicepremier i minister Kowalczyk zapowiada, że rząd będzie sprzeciwiał się proponowanym przez Brukselę zmianom.

czytaj więcej

Rolnik stracił rękę. Belarka do siana chwyciła kończynę i ją wyrwała

Przykry wypadek podczas prac polowych w Zielonce koło Ryk (woj. lubelskie). W wyniku wypadku 60-letni rolnik doznał poważnych obrażeń ciała. Maszyna urwała mu rękę. Z krwawiącym kikutem przeszedł blisko kilometr po pomoc.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)