Dyrektywa o ograniczeniu emisji zniszczy hodowlę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dyrektywa o ograniczeniu emisji zniszczy hodowlę?

12.07.2022

Dyrektywa o emisjach przemysłowych będzie miała ogromny wpływ na polską produkcją rolną. Z analiz wynika, że niekorzystne zmiany obejmą ponad połowę gospodarstw prowadzących chów świń oraz niektórych gatunków drobiu. Wicepremier i minister Kowalczyk zapowiada, że rząd będzie sprzeciwiał się proponowanym przez Brukselę zmianom.

 - Polscy rolnicy są zaskoczeni nowymi pomysłami Komisji Europejskiej dotyczącymi przeglądu dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych. W efekcie proponowanych zmian wiele gospodarstw rodzinnych zostanie potraktowanych jak instalacje rolno-przemysłowe, które będą musiały spełnić dodatkowe, kosztowne wymagania. Komisja Europejska postanowiła rozszerzyć zakres obowiązywania tych przepisów na hodowlę bydła oraz, poprzez obniżenie progów, sektor trzody chlewnej i drobiu. Komisja planuje objęcie przepisami dotyczącymi instalacji rolno-przemysłowych wszystkich hodowli trzody chlewnej, drobiu i bydła ponad 150 DJP – napisała w interpelacji grupa posłów Konfederacji.

Walka o środowisko tak, ale…

Zdaniem MRiRW należy dążyć do ograniczenia presji na środowisko oraz zahamowania zmian klimatu i Polska zgadza się z potrzebą nowelizacji niektórych zapisów dyrektywy o emisjach przemysłowych (IED). Tym niemniej propozycja Brukseli w wielu miejscach wymagają doprecyzowania, wprowadzenia pewnych modyfikacji, a niekiedy także gruntownej przebudowy treści projektu, w tym dodania lub usunięcia zapisów.

W odniesieniu do rolnictwa – propozycji objęcia dyrektywą szerszego niż dotychczas zakresu instalacji w sektorze produkcji zwierzęcej – MRiRW zwraca uwagę na negatywne skutki gospodarcze i podkreśla konieczność zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego.

r e k l a m a

Wpływ dyrektywy na całe rolnictwo

Ministerstwo rolnictwa zleciło przeprowadzenie analiz Instytutowi Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Instytutowi Zootechniki. Dotychczasowe szacunki (nieprecyzyjne ze względu na układ dostępnych danych) wskazują, że zmiana dyrektywy IED oznacza nałożenie dodatkowych wymogów środowiskowych na:

·       ok. 0,6 - 0,7% gospodarstw utrzymujących drób kurzy; w tych gospodarstwach utrzymywane jest ok. 25-30% pogłowia.

·       ok. 1- 3 % gospodarstw utrzymujących pozostały drób (indyki, gęsi, kaczki); w tych gospodarstwach skoncentrowane jest 52- 58 %pogłowia poszczególnych gatunków.

·       ok. 3,4% gospodarstw prowadzących chów świń w Polsce; w tych gospodarstwach utrzymywane jest 49% - 66% pogłowia. W przypadku gospodarstw utrzymujących lochy zmiana dyrektywy dotyczyć będzie ok.
0,35 % gospodarstw hodowlanych i ok. 30% pogłowia loch.

·       2,8% gospodarstw posiadających bydło; w tych gospodarstwach utrzymywane jest 10% - 23% krajowego pogłowia bydła.

- Z powyższych danych wynika, że zmiana dyrektywy IED wpłynie na sytuację niewielkiej grupy gospodarstw. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że w gospodarstwach tych znajduje się znaczna część pogłowia zwierząt, zwłaszcza dotyczy to świń – napisał w odpowiedzi na interpelację wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Co dalej?

Projekt dyrektywy IED został przekazany do Parlamentu Europejskiego i Rady. Obecnie prowadzone są negocjacje dotyczące ostatecznego brzmienia dokumentu. Po uchwaleniu dyrektywy gospodarstwa nią objęte będą zobowiązane do stosowania tzw. najlepszych dostępnych technik (ang. BAT). Wymogi określające standardy BAT będą określone w toku uzgodnień technicznych po przyjęciu zmian dyrektywy IED.
Skala trudności i obciążeń wynikających z konieczności stosowania BAT będzie zależała od tego, jakie standardy zostaną przyjęte i na ile polskie gospodarstwa zobowiązane będą do wprowadzenia ulepszeń dotychczasowych technologii.

Rząd mówi „nie” wprowadzeniu ograniczeń emisji

- Rząd stoi na stanowisku, iż zachowana musi być podstawowa funkcja rolnictwa jaką jest produkcja żywności i w związku z tym wprowadzanie ograniczeń mogących zagrażać bezpieczeństwu żywnościowemu nie może mieć miejsca. Dlatego w stanowisku Rządu wyrażono sprzeciw wobec rozszerzenia obecnego zakresu dyrektywy o chów i hodowlę bydła oraz wnioskuje się o utrzymanie obowiązujących obecnie progów przewidzianych dla chowu i hodowli drobiu oraz świń – podsumował minister H. Kowalczyk.

wk
Fot. archiwum

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Pojedyncze obserwacje nie mogą oskarżać całej branży! CIFW przeprowadził "śledztwo"

Polscy rolnicy odpowiadają na „śledztwo” organizacji antyhodowlanych, które zarzucają im „piekielne warunki” chowu klatkowego. Raportowi, który trafił już do ministra rolnictwa zarzucają nadużycia i manipulacje.  

czytaj więcej
Żywienie bydła

Owies zamiast jęczmienia zmniejszy emisję metanu u krów mlecznych

Emisja metanu przez bydło jest sporym problemem i wyzwaniem dla hodowców i żywieniowców na całym świecie. Na poziom emisji może wpływać dawka pokarmowa. Czy zastąpienie jęczmienia owsem w paszy zredukuje produkcję metanu?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Nowa Zelandia pierwszym krajem z opłatą emisyjną z rolnictwa?

Projekt ustawy jest już gotowy – nowozelandzcy rolnicy mogą zostać zmuszeni do płacenia za emisję gazów cieplarnianych pochodzenia rolniczego. Nowa Zelandia stałaby się pierwszym krajem, który zobowiązałby rolników do opłaty emisyjnej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)