Jak pomóc zwierzętom gospodarskim przetrwać upały?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak pomóc zwierzętom gospodarskim przetrwać upały?

27.06.2019

Wysokie temperatury dają się we znaki nie tylko ludziom, ale i zwierzętom w gospodarstwie. Rolnicy częściej niż zwykle poją zwierzęta, a wentylacja w oborze czy kurniku pracuje na maksimum mocy. Zwierzętom zamkniętym na fermie czy w oborze trzeba pomóc, bo stłoczone w zamkniętym pomieszczeniu muszą liczyć na gospodarza.

Upał to jeden z poważniejszych problemów, jeśli chodzi o hodowlę bydła, zwłaszcza mlecznego. To nie zima, to nie mrozy są dla nas problemem, tylko upały. Trzeba mieć jak najbardziej otwarte obory, wszystkie wentylatory. Konstrukcje obór, otwarta kalenica, otwarte ściany, duża kubatura  – to wszystko pomaga. Najgorzej jest w sytuacji, gdy są stare ciasne, niskie obory, zaduch – to wszystko męczy zwierzęta, warunki nie są wtedy komfortowe i wydajność spada – mówi Martin Ziaja, hodowca bydła mlecznego z Dobrodzienia i zarazem prezes Opolskiego Związku Hodowców Bydła.
   
- Radzimy sobie z upałami tak, że w oborze chodzą wentylatory, jest stały dostęp do wody, parę razy dziennie się idzie i małym cielakom podaje wodę, żeby stres cieplny był jak najmniejszy. Z powodu upałów krowy zawsze reagują utratą mleka – dodaje Adam Broj, rolnik z Chróściny Opolskiej.

– Po pierwsze trzeba ograniczyć wsady drobiu na fermę: co najmniej dziesięć procent mniej; po drugie: bez zraszaczy, czyli tzw pryszniców na kurczaki, w takich upałach nie da się hodować, bo kura musi też być chłodzona – informuje Marcin Wołczański, hodowca drobiu z Głuszyny.
 
– Tak wielkie upały, jakie nas teraz nachodzą są bardzo niesprzyjające dla każdej hodowli, czy to będzie trzoda chlewna, czy bydło, ale najbardziej wrażliwy jest drób. Na przykład indyk potrzebuje świeżego powietrza, dużej ilości tlenu, żeby mógł żyć i rozwijać się w komfortowych warunkach. Jedyną obroną na tę chwilę, gdy nie da się stworzyć klimatyzowanych pomieszczeń jest zapewnienie dużej wymiany powietrza, na tyle duża, żeby nie był to przeciąg, a na zasadzie podciśnienia – mówi Herbert Czaja, prezes Opolskiej Izby Rolniczej.

Zobacz cały film!



Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Ceny bydła – krowa cenniejsza od byka

Właśnie dotarliśmy na rynku bydła mięsnego do granic absurdu. Krowy poprodukcyjne, stare mlecznice są droższe niż rasowy mięsny byk. Sytuacja jest dramatyczna... 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ceny bydła – spadkowy dramat

Od kilku tygodni utrzymuje się trend spadkowy. Ceny bydła spadły od 20 do nawet 50 gr za kg. Niestety tym razem obserwujemy spadek cen również w wadze żywej...

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Opolagra 2019: Śląska Wystawa Bydła Hodowlanego

Jak co roku hodowcy bydła mlecznego wzięli udział w pokazie użytkowości krów mlecznych, co jest niewątpliwym atutem tej wystawy. Prezentowane krowy nie tylko ładnie się prezentują, ale i dostarczają dużo mleka. Wydajność przekraczająca dziesięć tysięcy kilogramów mleka od sztuki nie należy w województwie opolskim do rzadkości.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)