Ceny bydła – krowa cenniejsza od byka
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny bydła – krowa cenniejsza od byka

25.06.2019autor: Dorota Kolasińska

Właśnie dotarliśmy na rynku bydła mięsnego do granic absurdu. Krowy poprodukcyjne, stare mlecznice są droższe niż rasowy mięsny byk. Sytuacja jest dramatyczna... 

– To jest absurdalna sytuacja. Takie ceny ostatnio były w 2015 roku. Za krowy stawki są wyższe niż za najlepszej klasy byki mięsne – mówi pracownik działu skupu jednego z większych zakładów w Polsce. Niestety nie mamy dobrych wieści, ceny w stosunku do ubiegłego tygodnia spadły o kolejne 20-30 gr za kg. Cena jałówek i i krów stoi jak zamurowana, a ceny byków lecą na łeb na szyję. 

– Na jałówki i krowy jest cały czas stałe zapotrzebowanie, bo to jest wołowina sprzedawana w większości na krajowym rynku do sieci restauracji fastfoodowych, jako hamburgerowa. Inne zakłady pewnie lokują podobnie, albo w tych sieciach, ale zagranicznych, dlatego cena się trzyma na określony poziomie. Sprzedawane są duże ilości, często zakontraktowane – mówi kolejny pracownik skupu zapytany co się właściwie na tym rynku dzieje... 

Jest nadwyżka buhaja i to nie tylko u nas, inne kraje także mają problemy. 

– Robi się już tragedia, bo towaru jest dużo i nie ma gdzie go lokować. Kraje, które kiedy od nas kupowały na potęgę, teraz zapewne biorą od innych, podejrzewam Brazylię i Argentynę. Tak na przykład jest z Włochami. Kiedyś bili się o naszą wołowinę, teraz zamówienia są sporadyczne. Poza tym, cały czas zbieramy pokłosie afery TVN-u. Nie wiem co będzie dalej. Byki poprzerastają, rolnicy nie chcą sprzedawać w takich cenach. Wiem, że dla nich jest to ogromny problem, ale my też mamy problem i zaczyna być naprawdę poważny – mówi pracownik skupu innego zakładu. 

r e k l a m a

Ile płacą zakłady? 

  • W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 11,84 zł/kg, za byka w klasie O 11,48 zł/kg wbc
  • Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 12,80 zł/kg, a za klasę O 12,13 zł/kg
  • Krowy w klasie R skupy biorą średnio za 10,91 zł/kg, a w klasie O 10,68 zł/kg
  
Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 6,95 zł/kg, jałówek 6,08 zł/kg, a za krowy 5,25 zł/kg 

Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol 
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wypadki rolnicze

Niesforny byczek uciekł z zagrody. Znaleźli go strażacy

Niedawno pisaliśmy o nietypowej strażackiej interwencji, gdy druhowie z Sochocina musieli ściągać z dachu budynku gospodarczego krowę, która się na nim znalazła. Tym razem strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży musieli szukać niesfornego byczka, który uciekł rolnikowi z zagrody.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ceny bydła – wszystkie grupy w dół

W tym tygodniu jest jeszcze gorzej. Skupy deklarują spadki wszystkich grup bydła.

czytaj więcej
Żywienie bydła

Jak pomóc zwierzętom gospodarskim przetrwać upały?

Wysokie temperatury dają się we znaki nie tylko ludziom, ale i zwierzętom w gospodarstwie. Rolnicy częściej niż zwykle poją zwierzęta, a wentylacja w oborze czy kurniku pracuje na maksimum mocy. Zwierzętom zamkniętym na fermie czy w oborze trzeba pomóc, bo stłoczone w zamkniętym pomieszczeniu muszą liczyć na gospodarza.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)